Ana Sayfa Haberler 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivalinde Kadın dayanışması

1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivalinde Kadın dayanışması

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Cemevi önünde başlayan ve ana caddede yapılacak yürüyüş polisin bir gün önce yaptığı tehdit ve yasaklar nedeniyle ara sokaklardan gerçekleştirildi. Deniz Gezmiş Parkın’da sona eren yürüyüşte “Erkek devlet şiddetine, tecavüze, tacize, çocuk istismarına geçit vermeyeceğiz” pankartı açıldı. “Yaşasın kadın mücadelemiz”, “Çocuk susar sen susma istismarı aklama”, “Cinsel ulusal sınıfsal sömürüye son”, “Susma haykır istismara hayır”, “Jin jîyan azadî”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganları atıldı. Kadın yürüyüşü festival alanında yapılan basın açıklamasıyla son buldu.

DKH, HDK Kadın, HDP Kadın, Köz, PSAKD Gençlik Komisyonu, PSAKD Kadın Komisyonu, SKM, TJA ve YDK tarafından örgütlenen festivalin ikinci günü “Tarihsel süreçte kadının konumu” konulu birinci panelle devam etti. Panelde DKH, Köz ve YDK temsilcileri söz alarak kadın sorununun tarihsel kökenlerine ve kadın mücadelesinin bugünkü mücadele ve önderlerine vurgu yaptılar.

Festival alanında direnişlerinin 110. günündeki Flormar işçileri de stant açarak bir konuşma gerçekleştirdiler. Direnişte karşılaştıkları baskılara değinen Flormar direnişçisi “Umudumuzu kaybetmeden 110 gündür direniyoruz, savaşıyoruz ve bu direnişimizi kazanana kadar da  mücadelemizi bırakmayacağız” diye konuştu. “Flormar işçisi yalnız değildir” sloganlarının atıldığı konuşmanın ardından kadın örgütlerinin düzenlediği “Kadının ekonomik durumu” konulu ikinci panele geçildi. Panelde SKM, TJA, YDK’den temsilciler konuşmalarını gerçekleştirdiler. Kadının karşılaştığı ekonomik sorunların üretim ilişkileriyle ilişkisine vurgu yapılarak somut örneklere yer verilen konuşmalarda kadınların eşitlik mücadelesinin devrim mücadelesindeki önemine vurgu yapıldı.

Festivalde DDSB tarafından “Zamlara, Yoksulluğa İsyan Et” başlıklı bildiri dağıtımı gerçekleştirilirken Partizan okurları tarafından da Yeni Demokrasi gazetesinin dağıtımı gerçekleştirildi. Festivalde HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay bir konuşma gerçekleştirerek kitleyi selamladı.

Panellerin ardından sahneye ilk olarak kadın müzik grubu Grup Alamor çıktı. Özellikle kadınların yoğun ilgi gösterdiği festival PSAKD Kadın Korosu ve Erbane Grubu’nun dinletisiyle coşkulu bir biçimde devam etti. Cumartesi Anneleri’nin onurlu direnişinin selamlandığı, Dersim ve Şırnak’ta ormanların yakılmasının protesto edildiği konuşmalarda sık sık “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Yaşasın kadın dayanışması”, Jin Jiyan Azadi, Zindanlar yıkılsın tutsaklara/kadınlara özgürlük”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” gibi sloganlar yükseldi.