Ana Sayfa Avrupa 10. Avrupa Dersim Kültür Festivali Frankfurt`ta Gerçekleşti

10. Avrupa Dersim Kültür Festivali Frankfurt`ta Gerçekleşti

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu, Dersim Soykırım Karşıtı Derneği ve Dersimspor’un ortaklaşa düzenlediği  2 günlük festival, “Dersim’den Afrin’e Katliamlara Hayır” sloganı ile gerçekleşti.

Festival dün  “Kaybolmakla Yüz Yüze Kalan Kırmancki Dilimiz” başlıklı panelle başladı. Akife Polat’ın moderatörlüğünde yapılan panele konuşmacı olarak, Gazeteci Meral Küçük ve Araştırmacı-Yazı Hakan Kerimoğlu katıldı. Kırmancki dilinde yapılan sunumlarda, dilin yaşatılmasının önemine vurgu yapıldı.

Frankfurt Rebstockpark’ta  düzenlenen festivalde Avrupa’nın değişik kentlerinden  üçbin civarında insan biraraya geldi. Dersim yöresel kültürünü tanıtmak amacıyla standlarda elbiseler ve  yöresel yemeklerin olduğu çadırlar açıldı. CAN TV röportajlar gerçekleştirdi ve Festivalin canlı yayınını yaptı.

Bugün,Saygı duruşu yapılarak açılan festivalde, organizatör kurumlardan ADEF Genel Başkanı Muharrem Erdoğan ve FEDA Eşbaşkanı Bedrana Yıldırım yaptıkları konuşmalarda, festivale katılanları selamlayarak, herkese teşekkürlerini sundular.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Sosyalist Meclisler Federasyonu Temsilcisi Hüseyin Şimşek, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, AABF Başkanı Hüseyin Mat, Almanya Sol Parti Federal Milletvekili Gökay Günay festivalde Türkiye`deki seçim sürecine ve Dersim`in mücadeleci geleneğine yönelik konuşmalar gerçekleştirdiler.

Dersim HPD Milletvekili adayı Meral Hambayat ve HDP İzmir Milletvekili sanatçı Ferhat Tunç ise Festivale mesaj yollayarak kitleyi selamladılar ve HDP adayları olarak seçimlerde destek istediler.

Festivalin kültürel bölümünde  Dersim’in yöresel oyunlarından Varvara  sergilenirken, Grup Munzur, Yelda Abbası,Silbüs ü Tarı, Deniz Deman, Zerife, Mehmet Ekici,Taylan Yıldız Veysel Aydın, Grup Les Etoiles de Botan eserlerini seslendirdirerek kitleyi coşturdular.

Devrimci demokratik kurumların, Yazarların, Şairlerin kitap ve  info standları açtığı Dersim Kültür festivalinde, PARTiZAN`da festivale yayın standı açarak katıldı. PARTiZAN kitap standına özellikle Gençlerin Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya`nın hayatı ve mücadelesini anlatan ( Todlicher Mai ) almanca kitabına ilgileri yoğun oldu. Festivalde ayrıca Yeni Demokrasi Gazetesi`nin son sayısı ve Seçimlerde Boykot tavrını içeren gazeteler yaygın biçimde kitleye dağıtıldı.

10. Avrupa Dersim Kültür Festivali,Saat 21.00 civarında sonlandırıldı.