Ana Sayfa Emeğin Gündemi 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu Kuruldu

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu Kuruldu

Aralarında Partizan ve Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB)’in de içinde bulunduğu birçok devrimci-demokrat kurum, sendika ve demokratik kitle örgütü biraraya gelerek 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kurduklarını ilan ettiler.

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu Kuruldu

08 Ekim 2018 tarihinde TMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi’nde ilan edilen platform kuruluşuna çok sayıda sendika, siyasi parti ve aydınların arasında bulunduğu 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu adına açıklamayı HDP Ekoloji Komisyonu üyesi Beyza Üstün yaptı.

Üstün 3. havalimanında başlayan eylemlerin ardından tutuklamaların devam ettiğini ve yaklaşık 600 işçinin gözaltına alınmasının ve 5 sendikacı ile 30 işçinin tutuklanmasının anayasa ihlali olduğunu söyledi. Ve bizler; sendikalar, kitle örgütleri, demokratik kurumlar ve duyarlı kişiler olarak 3. Havalimanı işçileriyle Dayanışma Platformu‘nu oluşturduk.

Tutuklanan işçilerin biran önce serbest bırakılması söyleyen Üstün. Bu platformda haksız hukuksuz şekilde tutuklanan işçiler ve sendikacılar ile dayanışma içinde olacağımızı, 3. havalimanı şantiyesinde çalışan arkadaşların bir isyanla deklare ettikleri taleplerin takipçisi olacağız dedi.

Soru cevap ve öneriler şeklinde devam eden toplantı, iş cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan “Üç maymun” isimli tiyatro gösteriminin fragmanının izletilmesiyle son buldu.