Ana Sayfa Avrupa 467 Neonazi ortadan kayboldu

467 Neonazi ortadan kayboldu

BERLiN: Haklarında tutuklama emri bulunan 467 Neonazinin ortadan kaybolduğu açıklandı. İzini kaybettiren Neonazilerin şiddet eylemlerine kalkışabilecekleri belirtildi.

    
Chemnitz Demonstration der rechtspopulistischen Bewegung Pro Chemnitz (picture-alliance/dpa)

Almanya’da haklarında tutuklama emri bulunan 467 aşırı sağcının izlerini kaybettirdikleri için tutuklanamadıkları açıklandı. Federal hükümetin Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıtta aranan aşırı sağcıların  şiddete eğilimli olduğu belirtildi.

Aşırı sağcılardan 108’i siyasi suçlardan dolayı aranıyor. Ortadan kaybolan 99 şüphelinin ise bir ya da daha fazla şiddet eylemine katıldığı açıklandı.

Aşırı sağcıların sayısında artış

Neue Osnabrücker Zeitung‘un yayımladığı habere göre aranan Neonazilerin sayısında önemli artış oldu. Dört yıl önce 253 kadın ve erkek aşırı sağcı aranmaktayken tutuklama emriyle arananların sayısı bu yıl 467’ye çıktı. Artışa gerekçe olarak, mülteci sayısındaki yükselişe tepki olarak mülteci yurtlarına yapılan saldırıların artması gösteriliyor.

Sol Parti milletvekili Ulla JelpkeSol Parti milletvekili Ulla Jelpke

Hükümete soru önergesini veren Sol Parti’den milletvekili Ulla Jelpke gazeteye yaptığı açıklamada “güvenlik makamlarından, aranmakta olan Nazilerin biran önce ele geçirilmesini beklediklerini ve Nazilerle ilgili istatistiklerin şiddet potansiyelinin arttığına işaret ettiğini” söyledi. Jelpke, “yüzlerce Nazi’nin 2017 yılından bu yana ya da daha uzun zamandır bulunamamasının endişe verici olduğunu” sözlerine ekledi.

DW, epd/AG, HT