Ana Sayfa Haberler 49 gündür açlık grevinde olan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven tahliye edilmedi

49 gündür açlık grevinde olan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven tahliye edilmedi

31 Ocak’tan beri tutsak bulunan ve 7 Kasım günü görülen duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için açlık grevine başladığını duyuran Leyla için savcı, tutukluluğunun devamını talep etti.
Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eyleminin 49’uncu gününde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tutuklu yargılandığı davada tutukluluğunun devamına karar verildi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, TC ordusunun Efrîn’e yönelik operasyonuna karşı gösterdiği tepki, yaptığı açıklamalar ve DTK çalışmaları nedeniyle 25 yıldan 46,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın 4’üncü duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Leyla, mahkemeye gönderdiği dilekçeyle duruşmaya katılmayacağını belirtirken, duruşmayı HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekillleri, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe yöneticileri, çok sayıda avukat, siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü temsilcisi ile gazeteci izledi.

Mahkeme başkanının da değiştiği duruşmada mahkeme heyeti Leyla’nın tutukluluğunun devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 25 Ocak’a erteledi.