Ana Sayfa Emeğin Gündemi KPD Aufbau Nürnberg`de Fabrika önlerinde ve işçi semtlerinde etkinlikler düzenledi

KPD Aufbau Nürnberg`de Fabrika önlerinde ve işçi semtlerinde etkinlikler düzenledi

NÜRNBERG : 16-17 Mart tarihlerinde Arbeiterbund für den Wiederaufbau der KPD( Almanya Komünist Partisi  yeniden inşa örgütü-İşçilerbirliği ) Nürnberg`de „ * Ernst Thälmann`ın Komünist partisi Mücadeleye devam ediyor!“ mottosuyla İşçi ve yoksul göçmenlerin yaşadığı Semtler olan Gostenhof ve Südstadt mahallelerinde etkinlikler düzenlediler.

16 Mart sabah vardiyası saatleri arasında ( 5.00- 6.30 arası ve 13.15- 14.30 saatleri arasında ) MAN fabrikası önünde işten çıkan ve işe başlayan işçilere bildiri dağıttılar.
İGM sendikasının işçi ücretleri politikasını ve uzlaşmacı tutumlarını teşhir ederek, 30 saatlik işgünü talebini dillendirdiler. Fabrika önlerinde ve işçi semtlerinde yapılan ajitasyon / propaganda etkinliklerinde; „ Barış ve Özgürlük Devrimle gelecek, Kahrolsun Faşizm, Kahrolsun emperyalist Savaşlar ! „ Evler, fabrikalar ve herşey emeğin olmalı, Proletarya iktidarı için mücadele et ! içerikli konuşmalar yapıldı ve bildiriler dağıtıldı. Yapılan konuşmalarda „ Alman burjuvazisine ve sermayenin iktidarına ve Merkel koalisyonlu burjuva hükümetin politikalarına karşı çık,“ ılması gerektiği mesajları verildi.

Bayern KPD-Aufbau`nun organize ettiği ve Cuma akşamı buluşmasında yapılan 1. Gün etkinliklerinin değerlendirmesine  Partizan`da davet edildi. Nürnberg Partizan`ında temsilci düzeyinde katıldığı buluşmada; politik sohbetler yapılarak, Almanya`da  ve uluslararası alanda işçi mücadelesi ve sendikal hareketin uzlaşmacı tutumları üzerine sohbetler yapıldı. Kolektif olarak hazırlanan yemeğin yenilmesi ardından, türkçe, almanca ve rusça devrimci marşlar ve enternasyonal söylendi.
Alman devrimci hareketinin bileşenlerinden olan KPD- Aufbau`nun düzenlediği 2 günlük çalışma, sınırlı sayıda devrimci aktivistin katılımıyla gerçekleşmiş olsada, Almanya`da kapitalist- emperyalist sisteme ve sömürücü burjuvaziye karşı, devrim, sosyalizm  ve komünizm için mücadeleye devam kararlılığına işaretti.

Hamburg tersanesi işçi önderlerinden Ernst Thälmann (16 Nisan 1886 Hamburg – 18 Ağustos 1944 Buchenwald Toplama Kampı) 1925 yılı ile 1933 yılları arasında Almanya Komünist Partisi (KPD) başkanlığını yaptı. 1933 yılında Gestapo tarafından tutuklandı ve toplama kampındaki 11 yıllık hücre hapsinden sonra 1944 yılında faşist diktatör Adolf Hitler’in emri ile kurşunlanarak katledildi.