Ana Sayfa Avrupa Çıkarılmak istenen Polis yasası( PAG )Münih`te kitlesel olarak Protesto edildi!

Çıkarılmak istenen Polis yasası( PAG )Münih`te kitlesel olarak Protesto edildi!

Almanyada yeni çıkarılmak istenen polis yasası 40 bini aşkın  kitlenin katılımıyla  Münih`te protesto edildi.

Bugün, 10 Mayıs Perşembe günü Münih şehir merkezinde 40.000 i aşkın kitle Almanyanın Bavyera eyaletinde CSU`nun çıkartmak istediği baskıcı polis yasasını ( PAG-Polizeiaufgabengesetzt ) protesto etmek amaçlı bir araya geldi.

 

Saat 13.30 da başlayan eyleme Ver-di, AttacKPD-Aufbau, die Linke, MLPD, Organisierte Autonomie, DiDF, Haziran Hareketi, Navdem ve PARTiZAN gibi bir çok demokrat- devrimci örgüt ve kuruluş katılım sağladı.

Kitle, Marienplatz dan çeşitli almanca sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş gerginlik yaşanmadan son buldu. Çarşamba günü yasanın son halinin görüşüleceği duyuruldu.

 

Çıkartılmak istenen yasada; Polislerin el bombası taşıyabileceği, şüphelilerin posta ve paketlerine bakabileceği, şüpheli şahıs hakkında somut delil olmadan araştırma yapabileceği, polisin suç işlememiş insanlara karşı önceden tedbirler alabileceği, polisin gösterilerde kamera ile kişilerin yüzlerini çekebileceği ve elindeki suçlu şahısların fotoğrafları ile karşılaştırabileceği, bir çok yerde özel gözetim tedbirlerini hakim izini olmadan yapabilecekler.

Alman demokratları ve avukatlar bu yasa ile ilgi kaygılarını şöyle dile getiriyorlar: 1945 den sonra en sert polis yasası olacak.

Avrupa Haber Merkezi- AHM / Münih