Ana Sayfa Haberler 8 Mart’ta Tüm Yürekler Yanyana

8 Mart’ta Tüm Yürekler Yanyana

Avusturya – Tirol

8 Mart’ta  Dünya Emekçi Kadınlar Günü hafta boyunca farklı etkinlikler gerçekleştirildi. Kadın ağının örgütlediği etkinlikler bir hafta boyunca devam etti.

Avusturya’nın Tirol eyaleti başkenti Innsbruck şehrinde 8 Mart yürüyüşü düzenlendi.

Tirol Yeni Kadın’ında aralarında bulunduğu geniş kadın ağının organizesi ile düzenlenen 8 Mart yürüyüşü her yıl olduğu gibi Annasäule`de saat 16:30 başladı.

Annasaule önünde toplanan kitle burada “Yaşasın 8 Mart” pankartı açarak eylemlerine başladı. Önce Almanca olarak okunan ortak metnin ardından yürüyüşe gecildi.  “Seksizme (Cinsiyet ayrımcılığına) Karşı Mücadeleyi Yükselt”, “Yaşasın Dayanışma” sloganlarının sık sık atıldığı yürüyüşten sonra tekrardan buluşma yerine gelinerek kısa bir konuşma yapıldı.

Büyük bir coşku ile gerçekleşen yürüyüşe yaklaşık 300 kişi katıldı.

 

Gece etkinliği;

Saat 17:00 sularında başlayan etkinlik ise, VEREİN LİLİTH INNSBRUCK- WÖRGL,  Innsbruck- Jenbach Pir Sultan Abdal Dernekleri tarafından örgütlendi. İkinci etkinlik RUM FORUM DA gerçekleşti.  Verein Lilith ve AKB nin örgütlediği gece coşkulu ve dolu dolu gecen bir etkinlik oldu.

Gecenin ilk bölümü bir Sempeozyunla başladı. Sempozyuma katılımcılar ise;  SPÖ Milletvekilli Mag. Selma Yıldırım, Mag. Berıwan Aslan, AK temsilsisi Verena Steinlechner, AP temsilcisi Dr. Monika Jarosch, JUSUS temsilcisi Chrıstına Bıelowski.

Sempozyumu Lilith adına Mag. Gamze ve Mag.  Melike yönetiler.   

Sempozyumun ana konusu Avusturya da Kadının durumu ve yeni hükümetin Kadına yönelik programı bağlamındaydı.  Katılımcılar bu konularda farklı düşünsel sunumlar gerçekleştirdiler. Sunumlar sonrasında da canlı ve renkli tartışmalar yaşandı. Daha sonrasında ise kitleye mikrofon uzatıldı.

 8 Mart’ın tarihçesi ile başlayan acılış konuşmanın ardından sırasıyla JPSAKD nin skeci, Saz grubu sunumu, Emekçi Kadınlar Korosu,  Yeliz İlter ve grubu, Grup  Koma Esta, Grup Umuda Tohum sahne aldı. Pek çok kurumun desteklediği gece, davul zurna ve halaylarla son buldu.

Erkek ve kadınların ortak emeği ile örgütlenen kadın etkinliği olumlu tepkilerin ardından son buldu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.