Ana Sayfa Haberler Aleviler “Pir Sultanlar Ölmez Direniş Sürüyor”

Aleviler “Pir Sultanlar Ölmez Direniş Sürüyor”

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve bağlı kurumlar, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Erzincan şube yöneticileri ve üyelerinin de içerisinde bulunduğu toplam 16 kişinin tutuklanmasına tepki göstermek için bugün (01 Nisan Pazar) saat 13:00’te Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi.

Eyleme, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Derneği (AKD), Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE), Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği (HSAKD), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Garip Dede Dergahı, Alevi Gençlik Hareketi (AGH), Bağcılar Cemevi, Munzur Çevre Derneği, Maltepe Cemevi, Kangal Dernekler Federasyonu, Anadolu Yakası Dersimliler Derneği, Devrimci Kızılbaşlar Hareketi ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Partizan’ın yanı sıra pek çok Alevi derneği başkan ve üyeleri katıldı.

“Tutuklu Can’larımız serbest bırakılsın, Korkmuyoruz, sinmiyoruz, yılmıyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan”, “Devletin Alevisi olmayacağız” yazılı dövizler taşındı.

PSAKD İstanbul şubelerinin kendi flamalarıyla katıldığı eylemde sık sık “Her yer Erzincan her yer direniş”, “Tutuklu Can’larımız serbest bırakılsın”, “Pir Sultanlar ölmez direniş sürüyor”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

“ALEVİLERİ HEDEF GÖSTEREREK PROVOKASYON YARATMAK İSTEDİLER”

İlk olarak PSAKD İstanbul şubeleri adına basın açıklaması okundu. Açıklamayı okuyan PSAKD GYK Üyesi ve Kartal Şube Başkanı Songül Tunçdemir, OHAL ve KHK’ler ile hayatın her alanında gerici ve anti-demokratik uygulamaların yerleştiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“OHAL ve KHK’lar aracılığı ile gerçek anlamda mücadele muhaliflere karşı yürütülmektedir. Onlarca muhalif gazeteci içeridedir. Binlerce akademisyen, aydın, yazar, çizer hapse atılmış veya haklarında adli soruşturmalar açılmıştır. Ve bu baskı ve sindirme rejimi hız kesmeden devam etmektedir. Bu zulmü gerçekleştirenler,  bilinçli bir biçimde Aleviler ve Alevi Kurumlarını hedef alarak provokasyon yaratmak istemektedir. Aralarında Alevilerin katkıları ile kurulmuş ve AKP iktidarı eliyle kapatılmış olan TV 10 yöneticilerinin de bulunduğu birçok kişi tutuklanmıştır. PSAKD Sarıyer Şubesi üyemiz Haydar Yıldırım, %80 engelli raporu olmasına rağmen 4 Ekim 2017 tarihinden beri tutukludur. En son, Erzincan PSAKD yöneticileri ve üyeleriyle birlikte toplam 16 canımız tutuklanması, Alevilere dönük bu baskı ve sindirme rejiminin devamıdır.”

“TUTUKLANAN CANLARIMIZ SERBEST BIRAKILSIN”

“PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter ve şube üyelerinin tutuklanması o bölgede Alevi örgütlenmesini ve hak talep mücadelesini sekteye uğratma çabasıdır” diyen Tunçdemir, “Tutuklanan canlarımız derhal serbest bırakılmalı ve AKP iktidarı, Aleviler üzerinden ülkeyi içine sokmaya çalıştığı politikadan bir an önce vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

Tunçdemir’in ardından ABF adına basın metnini ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız okudu. Yıldız tutuklanan 16 kişinin derhal serbest bırakılmasını isteyerek şunları belirtti:

“22 Mart 2018 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter ve Erzincan Şube üyeleri Akın Demir, Doğan Şimşir, Murat Demir Ay ile birlikte 16 canımız, kimliği bilinmeyen, ismi olup cismi olmayan bir sözde tanığın ifadeleri doğrultusunda tutuklanmıştır. Aynı zamanda PSAKD Sarıyer Şube başkanımız Zeynep Yıldırım’ın eşi yüzde 80 engelli raporu bulunan şube üyesi Haydar Yıldırım mesnetsiz iddialar yüzünden 4 Ekim’den beri tutuklu bulunmaktadır.

Federasyonumuzun önceki dönem genel sekreterlerinden ve PSAKD önceki dönem genel başkanlarından Kemal Bülbül ile Nuriye ve Semih’in haklı mücadelesine destek olmak için yapılan açlık grevine giren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez Yöneticileri ve Ankara Şube yöneticileri ve üyeleri ile birlikte PSAKD Buca Şube Başkanı Yıldız Yılmaz gözaltına alınarak davalar açılmıştır.

“ALEVİ HAREKETİ SUSTURULMAK İSTENİYOR”

Bugün ise PSAKD Genel Başkanı Yardımcısı ve Şube üyelerinin tutuklanması Erzincan bölgesinde Alevi örgütlenmesini ve hak talep mücadelesini sekteye uğratma çabasıdır. PSAKD Erzincan Şubesi şahsında bu operasyon ve tutuklamalar demokratik Alevi hareketini susturmaya yönelik bir operasyondur. KHK’larla kapatılan basın yayın organlarımız, kamuda çalışan Aleviler, sendikacı, eğitimcilerimiz ya işyerlerinden edildi ya da tutuklandı. Şimdi de demokrasi mücadelesinin de en önemli dinamiklerinden olan Alevi hareketinin yöneticileri ve üyeleri tutuklanıyor. Bir yandan AKP kendi Alevilerini yaratmaya çalışırken, bir yandan da asimilasyon politikalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Ancak şu bilinmelidir ki; Aleviler yüzyıllardır bütün baskılara, katliamlara, inkar ve imha politikalarına, iftiralara karşı Hüseyni duruşunu göstermiştir. Baskıların bizleri yıldırmayacağını ve yolumuzdan döndüremeyeceğini bir kez daha sizlere göstereceğiz. Alevi hareketine yönelik baskı ve asimilasyon politikalarına, bileşenlerimize yönelik mesnetsiz bahanelerle yargılama sürecine son verilmesini ve tutuklanan canlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne yönelik bu saldırının karşısında, tüm bileşenlerimiz ve diğer çatı örgütü federasyonlarımızla Pir Sultan Abdal Kültür Derneğimizin yanındayız. İnançların eşitliği ve inancımızın özgürlük mücadelesini yürütmekten vazgeçmeyeceğiz.

Eylem okunan basın açıklamasının ardından atılan sloganlarla sonlandırıldı.