Ana Sayfa Avrupa Almanya Chemnitz’de Faşistler gövde gösterine devam ediyor

Almanya Chemnitz’de Faşistler gövde gösterine devam ediyor

Almanya’nın doğusundaki Chemnitz kentinde faşistlerin gövde gösterisine sahne olan Karl Marx heykelinin önünde ‘Kurtlar geri döndü’ başlığı altında Hitler selamı veren kurt enstalasyonu yapıldı.

Almanya Chemnitz'de Faşistler gövde gösterine devam ediyor
Almanya Chemnitz’de Faşistler gövde gösterine devam ediyor

Almanya’nın doğusundaki Chemnitz kentinde 26 Ağustos’ta göçmenlerle tartışan bir Almanın bıçaklanarak öldürülmesi, cinayet zanlısı olarak bir Suriyeli ile bir Iraklının tutuklanmasıyla ‘şişeden çıkan aşırı sağcı cin’, sokaklara ve hatta meclise fırladı.

‘YABANCILARA SÜREK AVI’

Chemnitz’te Karl Marx heykeli önünde protesto için toplanan aşırı sağcıların bazılarının Hitler selamı verdiği, içlerinden 100 kadar yüzü maskelinin ‘yabancı avına çıktığı, Yahudilere ait bir restoranı da bastığına’ dair polis raporları alarm zilleri çaldırırken devreye sanat girdi.
Almanya’da başta Hitler selamı olmak üzere Nazi sembollerinin yasak olması ve hapisle cezalandırılmasına karşın, yontucu Rainer Opolka’nın yapıtı olan 10 bronz kurt heykeli ikonik Marx heykeli önüne yerleştirildi.

‘NAZİ SEMBOLLERİ YASAK’

Bazısı koluyla Hitler selamı veren, bazısı tasmalı ve gözleri bağlı, bazısı dişlerini ve pençelerini çıkarıp saldırıya geçmiş halde olan kurtlar, yarına dek gelen geçene rahat vermeyecek.