Ana Sayfa Avrupa Almanya`da Partizan`lar 1 Mayıs`ta coşkuyla yer aldılar…

Almanya`da Partizan`lar 1 Mayıs`ta coşkuyla yer aldılar…

ALMANYA: Dünya işçi sınıfının birlik dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs Almanya`da kitlesel şekilde kutlandı. Kapitalist emperyalist sistemin korkulu günlerinden biri olan 1 Mayıs`ta sermayenin hizmetindeki kolluk güçleride yoğun şekilde önlemler almakta ve “yasaklı semboller” bahanesiyle yürüyüşlere ve mitinglere katılan kitleleri terörize etmekte.

Almanyada Partizanlar, Ulm, Nürnberg, Wuppertal ve Hannover de 1 Mayıs etkinliklerine etkin şekilde katıldılar.Yapılan yürüyüş ve mitinglerde Partizan pankartları ve Kaypakkaya resimli bayraklar ilgi çekti.

Nürnberg: 1 Mayıs öncesi,29 Nisan`da  MLPDnin gerçekleştirdiği ve Partizan ın davetli olduğu 1 Mayıs kutlaması yapıldı.1 Mayıs ın kutlandığı bu süreçte dünyada ve Almanyada burjuvazinin saldırgan politikları ve işçi emekçilerin mücadeleleri konuları üzerine değerlendirmeler yapıldı. Dr. Banu bu etkinlikte, tutsaklıkları süresince MLPD nin gösterdiği dayanışmaya teşekür konuşması yaptı. Partizan Nürnberg adına da davete teşekür eden bir konuşma gerçekleştirildi.

 

Nürnberg kentinde her yıl olduğu gibi bu yılda iki yürüyüş yapıldı. DGB ( Alman Sendikalar Birliği ) nin yaptığı yürüyüş saat 10.00 da Aufsessplatzda başladı. Çarşı merkezinden geçerek DGB binası önüne kadar yüründü. yaklaşık 2000 kişinin katıldığı yürüyüşte Partizan Nürnberg de kortejiyle yer aldı. Yürüyüş boyunca, ” 1 Mayıs, 1 Mayıs Seni Yaşatacağız ” ” Biji Yek Gulan ! ” “Hoch die Internationale Solidarität”, ” Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!” “Nieder mit dem Imperilalismus, Kapitalismus, Es lebe Revolution, Sozialismus und Komünismus ! “ sloganları Partizanlar tarafından haykırıldı. Dersim Aliboğazda toprağa düşen TiKKO gerillaları anısına ” TiKKO`ya selam, Savaşa devam !”, Yaşasın Partimiz TKP/ML”, Halk Savaşçıları ölümsüzdür” sloganları atıldı.DGB sendikasının yürüyüşünde, alman devrimci örgütlerinden KPD-Aufbau, MLPD yer alırken, Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimci demokratik kurumlarda bayrak ve dövizleriyle yürüyüşte yer aldı.

Partizanlar DGB Haus önündeki miting başlamadan ve sarı sendika bürokratları konuşmaya başlamadan önce , “Devrimci 1 Mayıs” a katılmak için alandan ayrıldılar. Gostenhof semtinde Alman devrimci örgüt ve gruplarının yer aldığı, Partizan Nürnberg inde platform bileşenleri içinde ve organizesinde yer aldığı yürüyüş saat 12.00 de başladı.

 

Yürüyüş başlamadan önce toplanma alanında,Partizan adına almanca bir konuşma gerçekleştirildi. Partizan Avrupanın almanca- türkçe dillerinde yayınladığı bildiri alanda bulunan kitleye okundu. Devrimci 1 Mayıs platformu bileşenleri adına TKP/ML davasında yargılanmaları devam eden ve bir süre önce tutuksuz yargılanmak üzere şartlı tahliye edilen, Dr. Banu ve Dr. Sinan ın şahsında tüm politik devrimci tutsaklara özgürlük talebi dillendirildi. Gostenhoft tan başlayan yürüyüş 3 saat devam etti. Şehrin kalabalık semtlerinden geçti. Organizasyon komitesinden yapılan açıklamaya göre, Devrimci 1 Mayıs yürüyüşüne 3000`in üzerinde kitle katıldı. Polisin YPG bayraklarını kaldırın ihtar ve tehditleri sökmedi. Kitle inadına YPG baraklarını taşıdı.

Gostenhof semtindeki Miting alanında sürece ve Alman hükümetinin ve emperyalist politikaların eleştirildiği konuşmalar gerçekleştirildi. Kürt folklor ekibinin oynadığı halaylar ilgiyle izlendi.

Partizan Nürnberg mitging alanında stand ve çadır açarak, yeni kitleyle ve Partizan çevresiyle yeni ilişkiler geliştirdi. Başarılı geçen 1 Mayıs, eksikliklerin telafi edilerek, yeni yılda  1 Mayıs`a daha güçlü ve daha organizeli girilmesi değerlendirmeleriyle akşam 19.30 civarında  son buldu.

Ulm de 1 Mayıs..!
Ulm DGB sendika binasının önünde Saat 9.00`da toplanmaya başlayan Ulm Partizan kitlesi, Info standı kurup, yan duvara ; 23 Nisanda Aliboğaz`ında vuruşarak şehit düşen Nergis (Gül Kaya ) ve Çiğdem (Hasret Tanrıverdi ) yoldaşların fotoraflarının olduğu Proletarya partisi imzalı pankartı astı .
1 Mayıs heyetince açılış konuşmaları yapılıp , yürüyüş kortejleri oluşturuldu .
Partizan`larda kortej oluşturarak yürüyüşte yerini aldı. Yürüyüş kortejinin önünde , Nergis ve Çiğdem yoldaşların fotoraflarını küçük bir canımız bir süreliğine taşıdı .
Yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla , Aliboğazında şehit düşen halk savaşçıları anıldı. 1 Mayıs`la, direnişle özleşen Taksime vurgu yapıldı. Coşkulu sloganlarla yürüyüşün başladığı noktaya geri dönüldü.
Ulm 1 Mayıs göçmenler platformu adına Nuray kürsüden başarılı ve coşkulu bir konuşma yaptı .
Ayrıca çeşitli konuşmalar yapıldı ve müzik dinletisi gerçekleştirildi .
1 Mayıs, işçi sınıfının birlik , mücadele, ve dayanışma günü, içinin boşaltılmasına inat,“1 Mayıs Kızıldır Kızıl kalacak!” şiarıyla Ulm`de kutlandı.
Partizan Ulm

Wuppertal` da 1 Mayıs büyük bir coşkuyla kutlandı.
Bugün Saat 10:30 DGB nin ününde toplanan Kitle Miting Alanına gitmek için Yürüyüşe geçti.
1Mayıs Yürüyüşüne başta DGB Emekçileri olmak üzere MLPD, Wuppertal Partizan kitlesi, Wuppertal AKM Alevi kitlesi, Bir Kar, ADHK ve Filistinli emekçilerde yerlerini aldılar.
İki Bine yakın bir Kitle katılımının olduğu yürüyüşte Kitleler :” Yaşasın bir Mayıs,Taşeronlaşmaya hayır, Emperyalist savaşlara hayır” Solaganlarıyla Miting alanına girdi.
Miting alanında Alman Sendikalarının yaptığı konuşmalarında ,Tarih bir kez daha şunu gösterdiki : “Komünizm HEULASI`dan Egemenlerin ne kadar Korktuğunu, Emekçilere de halen yol gösterdiğini bir kez daha kanıtlamış oldu.” denildi. Yürüyüşte Partizan Kitlesel olarak az olmasına rağmen ilgi ve alaka yoğundu.
Wuppertal Partizan

Hannover`de dünya proletaryasının birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs etkinliği gerçekleşti. 1 Mayıs  etkinliğine, Partizanlar da bayrak ve pankartlarıyla  katılarak yer aldı.