Ana Sayfa Avrupa Almanya’da yüzlerce siyasetçiye hacker saldırısı

Almanya’da yüzlerce siyasetçiye hacker saldırısı

Almanya’da yüzlerce siyasetçinin veri ve belgeleri bilgisayar korsanları tarafından internette ifşa edildi. İnternette yayınlananlar arasında kredi kartı bilgileri ve özel mesajlaşmaların da olduğu belirtildi.

Almanya'da yüzlerce siyasetçiye hacker saldırısı
Almanya’da yüzlerce siyasetçiye hacker saldırısı

DW Türkçe’nin Berlin Brandenburg Radyo Televizyon Kurumu RBB’ye dayandırdığı haberine göre, bilgisayar korsanlarının saldırılarından federal mecliste Almanya için Alternatif (AfD) partisi dışında, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU), Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Sol Parti olmak üzere tüm partileri etkilendi.

Bilgisayar korsanlarının, milletvekillerinin parti üyeliği için yaptıkları başvuru belgeleri, cep telefonu numaraları, kredi kartı bilgileri ve adreslerini internette paylaştıkları belirtildi.

Siber saldırıdan, federal meclisteki siyasetçilerin yanı sıra eyalet politikacıları da etkilendi.

MERKEL ETKİLENMEDİ

Öte yandan, Alman Bild gazetesi, Bilgi Güvenliği Federal Ofisi’ne (BSI) dayandırdığı haberinde siber saldırıdan hükümetin güvenli iç ağının etkilenmediğini yazdı.

Hükümet sözcüsü, Almanya silahlı kuvvetlerinin ve Angela Merkel’in de siber saldırı mağduru olmadığını söyledi.

SORUMLULAR ARAŞTIRILIYOR

Verilerin nereden ele geçirildiği ve belgelerin Noelden önce bir Twitter hesabı üzerinden internete sızdırılmaya başlanmasına karşın olayın takibinin neden yapılmadığı henüz netlik kazanmadı.

Ele geçirilen verilerin ve belgelerin çok fazla olması nedeniyle tek bir noktadan ele geçirildikleri düşünülüyor.

Siber saldırının arkasında kimin veya kimlerin olduğu ise henüz bilinmiyor.