Türkiye

Ankara Ve Çorlu’da 8 Mart Etkinliklerine Polis Saldırdı!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü bu yıl OHAL’in gölgesinde gerçekleştirildi. 4 Mart Pazar günü bir çok ilde Dünya emekçi kadınlar günü için eylem ve miting gerçekleşti. Faşizmin Efrin’e yönelik işgal ve saldırganlığının yarattığı büyük şovenist dalga ve baskının yanında OHAL şartlarında zaten faizmin gem-i azıya ladığı bir ortamda bir çok ilde 8 Mart kutlamaları yapıldı.

Bu yıl gerçekleşen 8 Mart etkinlikleri Ankara Ve Çorlu’da polis tarafından gerekçesiz bir şekilde yasaklandı. Buna rağmen sokaklara çıkan kadınlar polisin saldırısına maruz kaldı.

Kadına yönelik şiddet ve tacizin ayyuka çıktığı, kadın haklarına yönelik sistemin ağır saldırılarının yasal düzenlemelerle hayata geçirildiği koşullarda sokaklarda sesini duyurmada ısrarcı olan kadınlar devletin bu sesi şiddetle baskılaması ile karşılaştı. Polisin saldırısına karşı direnen kadınlar yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Faşizmin en demokratik haklara yönelik saldırganlığı, Kadınların hak ve taleplerini dillendirmesine karşıda tahammülsüzlük şeklinde yansımasını buldu. Yasaklara, baskılara rağmen bir çok ilde meydanları dolduran kadınlar yasaklı olan Ankara ve Çorlu’da da geri adım atmadı. Faşizmin hiç bir muhalefete tahammül göstermeyen yaklaşımı Emekçi Kadınlar Gününde de kirli yüzünü ortaya koydu.

Hiç bir saldırı ve baskı mücadeleci güçlerin kararlılığını, Kadın özgürlüğünü savunan güçlerin direncini kıramayacaktır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Etiketler