Ana Sayfa Avrupa ATİGF,  Perg Pir Sultan Abdal Külür Derneğin’de  Panel Gerçekleştirdi!

ATİGF,  Perg Pir Sultan Abdal Külür Derneğin’de  Panel Gerçekleştirdi!

ATİGF,  Perg Pir Sultan Abdal Külür Derneğin’de  Panel Gerçekleştirdi.

ATİGF 06.05.2018 Tarihin de Perg Pır Sultan Abdal Kültür Derneğinde Yaşadığımız Nasıl bir Cumhuriyet? Konulu bir Konferans gercekleştirdi.

Konferans Mayis ayi içinde ölümsüzleşenler adına saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşun dan sonra gündeme ilişkin yapılan bilgilendirmeden sonra Yazar Hüseyin Şimşek’e söz verildi.

Yazar Hüseyin Şimşek Avusturya tarihiyle ilgili yapmış olduğu araştırmaları bir kitapta toplayarak, Avusturya İmparatorluğundan günümüze kadar ki  tarihini anlatarak Avusturya Cumhuriyetler tarihine ışık tutu.

Avusturya daki Cumhuriyetler tarihin de Faşizmin belli dönemler hakim olduğu ve günümüzde ki Türkiye tarihine benzerlikler olduğu belirtildi. 1. Emperyalist Paylaşım savaşı sonrası Faşizmin ve tek adam diktatörlüğünün Avusturya da yaşandığı vurgulandı.

1933 lerden sonrada  Hitler Faşizminin etkisine girdiği ve 1935 te Avusturya Hitler Almanyasının bir eyaleti haline getirldiği belirtildi.  8 Yil boyunca Hitler Faşizmi Avusturya da iktidarda kaldı. Hitler Faşizminin yenilgisinden sonra da Avusturya’da işgal ve ilhakın sürdüğü belirtildi. Amerika, İngiltere, Fransa ve Sovyetlerin egemenliğine girdiğini ve yapılan anlaşmalar sonrası bu ülkeler Avusturya’nın tarafsız kalması şartıyla, Avusturya da kısmen çekildiklerini belirtti.

Avusturya da yaşayan göçmenlerin kısmen de olsa yaşadıkları ülkelerin tarihini bilmeleri gerektiği üzerinde duruldu.

 

Yazar Hüseyin Şimşeğin sunusundan sonra söz hakları katılımcı kitleye verildi.  Akabinde ise Konferans bitrildi.