Ana Sayfa Avrupa AvEG-KON ve NAV-DEM Kongrelerini Gerçekleştiriyor

AvEG-KON ve NAV-DEM Kongrelerini Gerçekleştiriyor

ALMANYA : Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), 7. kongresini “Emperyalist saldırganlığa, ırkçılığa ve faşizme karşı kurumlarını sahiplen, örgütlen” şiarıyla 7 Nisan 2018 Cumartesi ( bugün ) Frankfurt’ta topladı.

Sabahki oturumun ardından çalışma raporu okundu, ardından tartışmalar yapıldı.

Çalışma raporuna gelen soruları yanıtlayan AvEG-Kon Eşbaşkan Şafak Arabacı, Avrupa’daki yıkım politikalarına karşı göçmenlerin ve örgütlerinin pratik yaklaşımını değiştirmesi gerektiğini belirtti, “Teorik olarak, göçmenler olarak bizim mücadelemiz ile Avrupalı emekçilerin mücadelesi ile ortaklaştırılması gerektiği konusunda hem fikiriz, ancak teorimizin pratik politikada karşılığı yetersiz” dedi.

AvEG-Kon Eşbaşkan Baki Selçuk, Fransa’daki grevleri hatırlattı, “Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmelere gösterdiğimiz duyarlılığı, Avrupa’da ezilenlerin mücadelesine de göstermeliyiz. İşçi sınıfının mücadelesinin bir parçası olmak zorundayız” dedi.

Sürece dair tartışmaların yapıldığı kongre, faaliyetlerin değerlendirilmesi ve önümüzdeki dönemde yürütülecek faaliyetlerin planlanmasına yönelik kararların alınması ve yeni Yönetimin seçilmesi için yarında devam edecek.

AvEG-KON kongresine, demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin yanında, Partizan Avrupa temsilcileride izleyici ve dayanışmacı olarak katılarak bir mesaj ilettiler.

Yarın 08.04.2018, Pazar günü ise NAV-DEM ( Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi ) 5. Olağan Kongresi  SAAL 2000 Schlodderdicherweg 48, 51469 Bergisch Gladbach adresinde gerçekleşecek.

Partizan Avrupa tarafından  AvEG-KON  ve NAV-DEM kongrelerine birer dayanışma mesajı yollandı.

Partizan tarafından sunulan mesajlarda şunlara yer verildi.

“AvEG – KON  7. Kongresine ve  NAV- DEM 5. Olağan Kongresine;

Değerli Arkadaşlar, Değerli Delegeler,

Partizan Avrupa olarak, gerçekleştirmekte olduğunuz Kongrenizi devrimci ve dayanışmacı duygularımızla selamlıyor, başarılar diliyoruz.

İçinden geçmekte olduğumuz sürecte; emperyalist haydutların dünyanın dört bir yanında işçi, emekçi ve ezilen halklara yönelik saldırgan politikaları dahada artan dozda devam etmektedir.

Ortadoğuda, Suriye`de önce uşakları ve cihadist gerici güçler üzerinden sürdürdükleri savaşa, artık kendilerinin de direkt müdahil olması, emperyalist güçler arası çelişkilerinde artmasına işarettir.

ABD ile Çin emperyalistleri arasında ekonomik alanda süren „ kurşunsuz savaş „ , Rusya ile İngiltere arasında yaşanan diplomat krizi, Suriye ve Rojova`da faşist TC nin Efrine yönelik işgal ve katliam saldırılarına tüm emperyalist devletlerin yeşil ışık yakmaları gibi gelişmeleri görmekte ve tanık olmaktayız. Emperyalist devletlerin insan hakları veya demokrasi kaygısıyla değil, tekellerin çıkarları temelinde hareket ettiklerini bilerek, haksız savaşları ve silah satışlarını sürdürdüklerini, ezilen ulus ve halkların düşmanları olduğunu bilince çıkarmalıyız.

Kürt ulusuna yönelik sistematik saldırı ve katliamlar, mücadele ile elde edilen Kürt ulusal kazanımlarının yok edilmesine yönelik, faşist Türk devletinin ve faşist ve gerici sistem partilerinin tekçilik ve kürt düşmanlığı üzerinden oluşturduğu „Konsensüs“ ve „ milli mutabakat“ politikları, devrimci- sosyalist ve muhalif güçlere yönelik faşist saldırılar ve tutuklamalar da tüm hızıyla devam etmektedir.

Özgürlük, bağımsızlık, demokrasi, devrim ve sosyalizm için yürütülen mücadeleler de devrimci demokrat güçlerin eylembirlikleri ve birlikte mücadele olanaklarını oluşturma konusunda daha çok ortaklaşması ve faşizme karşı birlikte güçlü karşı koyuşların örgütlenmesi görevi, günümüzün en ivedi ve ertelenemez görevleri arasındadır.

Değerli Dostlar, Arkadaşlar,

Yaşadığımız Avrupa coğrafyasında ve özellikle Almanya`da mültecilere yönelik dışlayıcı politikalar, hak gaspları ve demokratik devrimci kurumlara yönelik saldırılarda artan dozda devam etmektedir.

Kürt kurumlarına baskınlar, PKK yasaklarının devam etmesi, TKP/ML, PKK, DHKP-C faaliyetçilerinin tutuklanmları, PYD ve YPG sembollerinin yasaklanması ve kitlesel etkinliklerde Polisin provokatif tutumları artık daha çok göze çarpmaktadır.

Avrupa ülkelerinde yerli- göçmen devrimci demokratik güçler, daha sıkı ilişkiler geliştirerek, artan saldırı dalgasına karşı koymalı ve geri püskürtmek içinde daha çok kenetlenmeliyiz.

Bu duygularla;  gerçekleştirmekte olduğunuz Kongrenizin, devrimci demokratik mücadeleyi daha ileri boyutlarda yükseltme yolunda kararlar alacağına inanıyor, Kongre çalışmalarınıza başarılar diliyoruz.

*Yaşasın Kürt Ulusunun haklı mücadelesi ve direnişi !

*Yaşasın emperyalizme, faşizme ve her türden gericiliğe karşı, ezilen halkların direnişi ve mücadelesi !

*Zafer direnen halkarın olacaktir !

*Yaşasın Devrimci Dayanışma !

*Kahroslun, emperyalizm, faşizm ve her türlü gericilik !

AVRUPA  PARTiZAN

07 Nisan 2018″