AvrupaEmeğin GündemiHaberler

Avusturya`da Sosyal ve Sağlık Hizmetleri Alanında Çalışan Emekçiler Greve Hazırlanıyor

Avusturya`da Sosyal ve Sağlık Hizmetleri Alanında Çalışan Emekçiler`den Grev Hazırlıkları

Sosyal İş ve sağlık hizmetleri alanında sendikaların, işveren kurumu ile gerçekleştirdiği Toplu Sözleşme görüşmeleri bir süredir tıkanma aşamasında. SWÖ (Sozialwirtschaft Österreich – Kollektivvertrag) söz konusu toplu sözleşme görüşmesinin ikinci tur görüşmesi 24 Ocak’ta, işverenler tarafından, sendikaların taleplerine ilişkin bir uzlaşma ve sendikanın sunduğu taleplerin red edilmesinden kaynaklı sonuçsuz kaldı. Özellikle bu alanda çalışan emekçilerin geçen yıldan beri talep ettiği iş saatlerinin düşürülmesi talebi ise bir bütün olarak ilk iki toplu sözleşme görüşmesinde red edilmişti.

Toplu sözleşme görüşmesinin yapıldığı 24 Ocak günü ise binlerce emekçi iş saatlerinin haftalık 35 saate düşürülmesi, ücretlerin yükseltilmesi talebleri etrafında uyarı yürüyüşü gerçekleştirdi. Viyana Museumsquartier önünden, işveren kurumunun önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi. Sosyal iş ve sağlık hizmetleri emekçi

lerini temsilen İş yeri temsilcilerinin konuşmalarının gerçekleştiği yürüyüşde, KOMintern Viyana İşçi odaları temsilcisi ve aynı zamanda binden fazla emekçinin çalışanı olduğu Viyana Çocuk ve Gençlik Eğitimi kurumu (Wiener Kinder und Jugendbetreuung) işçi temsilcisi olan Selma Schacht ise konuşmasını „Emekçilerin kendi geleceklerini ellerine alması için dayanışma içerisinde birlikte mücadeleyi örgütleyerek, yaşanılabilir bir ücret ve çalışma imkanları için grev hakkını kullanmakdan çekinmemelidir. Meşru ve haklı taleblerimiz için iş bırakmak, esnek çalışma adı altında ekonomik haklarımızın elimizden alınarak güvencesiz bir yaşama itilmeye karşı greve çıkmak meşru bir seçimdir“ ifadeleri ile sonlandırdı.

30 Ocak`ta Avusturya genelinde 28 İşveren temsilciliği önünde eylemler gerçekleşti. 31 Ocak`ta ise üçüncü toplu sözleşme görüşmeleri sonuçsuz kaldı

30 Ocak`ta Avusturya genelinde 28 İşveren temsilciliği önünde ise protesto eylemleri gerçekleşti. Binden fazla emekçi Avusturya genelinde 28 İşveren temsilciliği önünde gün içerisinde yaptıkları eylemler ile taleblerden geri adım atmayacaklarını ifade ederek grev uyarısında bulundular.

31 Ocak`ta ise toplu sözleşme görüşmelerinin bir kez daha sonuçsuz kalmasından sonra, iş yerlerinde işçi temsilciliklerinin iş yeri toplantılarında grev hazırlıkları noktasında kararlar aldı. Sendika kolları GPA ve Vida ise grev programı etrafında toplantılar gerçekleştirdi.

100 binden fazla emekçinin çalışdığı sosyal iş ve sağlık hizmetleri alanında emekçiler iş yerlerinde toplantıların yanısıra grev yanlı bir tutum içerisindeler. 13 Şubat`da iş yeri temsilcilikleri iş yerinde kısa iş bırakma eylemleri ile toplantılar gerçekleştirmeyi hedefliyor. 15 ve 16 Şubat günü ise iş bırakma eylemleri tüm iş yerleri önünde gercekleştirilecek 16 şubat sonrası ise toplu sözleşme görüşmelerinde taleblerin kabül edilmemesi durumunda grevin uzun süreli şekilde eylemler ve çalışmalarla sürdürülmesi ön görülmekte.

KOMintern (Komünist Sendikal Inisiyatif – Enternasyonal) ise katıldığı eylemlerde emekcilerle konuşmalar sonrasındaki değerlendirmelerinin bir sonucu olarakdan sosyal iş ve sağlık hizmetleri alanında çalışan KOMintern üyelerinin inisyatifinde 11 şubat`da grev hakkı ve pratik deneyimler, grev yasası ve örgütlenme tartışmaları, pratik örgütlenmeye iliskin öneriler ve çalışmalar konulu bir eğitim günü ve toplantı gerçeklestirecek.

Bildiren: KOMintern bileşeni ATİGF üyeleri

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Etiketler