Ana Sayfa Türkiye Avusturyalı gazeteciye Türkiye’de gözaltı

Avusturyalı gazeteciye Türkiye’de gözaltı

“Kobanê Kuşatması’ kitabının yazarlarından olan Avusturyalı gazeteci ve aktivist Max Zirngast dün Ankara’da gözaltına alındı. Viyana hükümeti ve gazeteci kuruluşları Zirngast’ın derhal serbest bırakmasını talep etti.

Max Zirngast
Max Zirngast

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast’ın görev yaptığı ‘re:volt’ adlı derginin Twitter hesabından yapılan açıklamada, gazetecinin bu sabah saat 05:00’te Ankara’da terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi.
Açıklamada, “Türkiye bütün karşıt sesleri bastırmaya çalışıyor. Bunu başaramayacak!” ifadeleri yer aldı.

KÜRTLERİ YAZMAK SUÇ DEĞİL’

Avusturyalı Gazeteciler Derneği (ÖJC) Başkanı Fred Turnheim ise Zirngast’ın gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Turnheim “Erdoğan’ın artık bir rehinesi daha var. Erdoğan’a şunu söylüyoruz; AKP ve Kürtlere ilişkin araştırma yapmak suç değil, bu bir gazetecilik görevidir. Arkadaşımız derhal serbest bırakılmalı” çağrısını yaptı.

Polislerin Zirngast’ın yanı sıra kimliği açıklanmayan başka kişileri de gözaltına aldığı bildirildi. Derginin Twitter hesabında ayrıca, gözaltının gerekçesinin ‘terör’ suçlamasının yanı sıra ‘büyük olasılıkla siyasi yayınlar’ olduğu da belirtildi.