Ana Sayfa Dünya Başkan Gonzalo`nun 84.Doğum Yıldönümü Kutlandı

Başkan Gonzalo`nun 84.Doğum Yıldönümü Kutlandı

03 Aralıkta Gonzalo`nun 84. doğum yıldönümü ve Halk Kurtuluş Ordusu`nun kuruluş yıldönümleri kutlandı.
Peru Komünist Partisi -Yeniden İnşa Komitesi`nin Peru Komünist Partisini toparlayarak halk savaşını yeniden yükseltme mücadelesi sürüyor.
Gonzalo`nun 84. Doğum yıldönümü vesilesiyle açıklamalar yapılarak Marksizm-Leninizm ve Maoizm`in yolunda Gonzola Düşüncesiyle mücadeleyi yükseltmeye kararlı oldukları belirtildi.

Manuel Ruben Abimael Guzman Reynoso ( 3 Aralık 1934), Gonzalo olarak tanınan felsefe profesörü, Peru Komünist Partisi önderi ve Aydınlık yol adıyla bilinen Gerilla hareketi, Halk Kurtuluş Ordusunun kurucusu 17 Mayıs 1980 tarihinde itibaren devlete karşı silahlı mücadele başlatttı. Peru`da Gonzalo önderliğinde büyük devrimci hamleler yapıldı. Gerilla ordusu kitleselleşti. Genel grevler örgütlendi.

PKP önderi Gonzalo 1992 yılında Lima`da yakalandı ve faşist Peru devleti tarafından 3 gün süren askeri mahkemede ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Halk desteğiyle Devrimi başarma olanaklarına yakınlaşan Peru Komünist Partisinde Gonzalo`nun yakalanmasıyla parti içinde sorunlar başladı ve büyük tutuklamalara mağruz kaldı, hapishanelerde yüzlerce üye ve kadrosu katledildi. Peru´da dağınıklık yaşayan güçleri yeniden toparlamaya yönelik sürdürülen çabaların sürdüğü ve devlete karşı Yeni Demokratik devrim ve Sosyalizm yolunda gerilla mücadelesinin küçük çaplıda olsa eylemlerle sürdürülmekte olduğu bilinmektedir.

Komünist devrimci önder Gonzalo ve eşi Elena İparraguirre 26 yıldan bu yana tutsak olarak Lima yakınlarındaki Callao deniz üssünde izolasyona tabi tutulmaktadır.