Ana Sayfa Avrupa Bern’ de Afrin Protestosuna Polis Saldırısı!

Bern’ de Afrin Protestosuna Polis Saldırısı!

İsviçre nin Bern kentinde gerçekleştirilen yürüyüşte TC nin Efrin e yönelik işgali ve katliamları protesto edildi.

İsviçreli yerli kurumlarının örgütlediği ve PARTİZAN’ ın da katılım sağladığı yürüyüşe, bin kişiyi aşkın bir kitle katıldı. Eylemin yapıldığı yürüyüş güzergehina yazılamalar  yapıldı ve Afrin direnişinde ölümsüzleşenlerin fotoğrafları sokaklara yapıştırıldı .

Eylemde sık sık “İşgalci Türk devleti Efrinden Defol” , Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Bıji Berxwedana Efrin” sloganları atıldı.

Eylem sonladırma noktasına doğru gidildiğinde, kitle polisin provakasyonu ile karşılaştı. Kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldıran polis, yaklaşık 250 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltılara karşı koyan ve direnen kitle, yaklaşık 5 saat boyunca direnişe geçti. Polis çemberinin dışında tekrar toplanan kitle, gözaltıları ve saldırıları protesto eylemi gerçekleştirdi. Zaman zaman polisin müdahalelerde bulunsa da kitle dağılmayarak gözaltına alınanları götüren araçların önüne geçilerek gözaltılar engelenmeye çalışıldı.
Gözaltına alınanların yaklaşık 250 kişinin olduğu tahmin ediliyor.Gözaltılara karşı susmayacaklarını ve protesto etkinliklerinin devam edileceği ifade edildi.