Ana Sayfa Emeğin Gündemi DDSB: Artık Yeter Demek İçin 1 Mayıs’a, Taksim’e !

DDSB: Artık Yeter Demek İçin 1 Mayıs’a, Taksim’e !

1 Mayıs’a dair bir açıklama yapan DDSB, (Devrimci Demokratik Sendikal Birlik) “1 Mayıs işçi sınıfı ve emekçilerin uluslararası “Birlik, Dayanışma ve Mücadele” günüdür. Örgütlenmekten ve birlik olmaktan başka yolumuz yok! Sindirilmeye, baskı altına alınmaya çalışıldığımız, hak gasplarının yoğunlaştığı ve neredeyse her gün bir işçinin geçinemediği gerekçesiyle canına kıymak istediği bu düzene artık dur demek ve hesap sormak için 1 Mayıs’ta sen de öfkeni haykır!” diyerek 1 Mayıs’ta Taksim’e çağrı yaptı. Açıklama şöyle:

OHAL dönemi, katliamlar ve savaşla geçirdiğimiz bir dönemin yansımaları yine işçi ve emekçilere olmuştur. Egemenlerin yönetim krizi, işçi ve emekçilere baskılarla, vergilerle, iş cinayetleriyle ve her türlü hak gaspıyla geri dönmektedir.

KHK’lerle binlerce emekçi işinden atıldı. Yine binlerce taşeron işçisi kadro söylemleriyle aldatılıp, keyfi güvenlik soruşturmalarına maruz bırakılarak işinden edildi. Savaş var diyerek işçilerin grevleri ertelenmektedir, patronların ise cebine daha fazla para girmektedir! OHAL de KHK de sadece işçi-emekçilere var!

 2017 yılında kayıtlara geçen rakamlara göre 2006 işçi ve 2018 yılının ilk üç ayında ise en az 386 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Tüm bunların yanı sıra Torunlar İnşaat’ta iş cinayetinde katledilen 10 işçinin canına karşılık 60 bin lira para cezası verildi! İşçinin yaşamının bu denli ucuz olduğu bir sistemde biz işçiler iş cinayetlerinde ölen arkadaşlarımızın hesabını sormak ve bunca güvencesizlik içerisinde sıranın bize gelmesini beklememek için, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nden, Büyük Madenci Yürüyüşü’nden, Tekel Direnişi’nden devraldığımız direniş geleneğini ve mücadele bayrağını daha da yükseklere taşımak için 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz!

Tacizcileri ve tecavüzcülere iyi hal indirimi uygulayanlar, bu saldırılara karşı kendini savunan kadınlara ağır hapis cezaları vermektedirler. Evde, sokakta, tarlada, fabrikada, atölyede kat be kat daha fazla ezilen kadınların sesini 8 Mart’ın direniş ruhunu kuşanarak 1 Mayıs meydanlarında haykıracağız!

Geçinemediği gerekçesiyle kendini yakan inşaat işçisinin, ücretlerini alamadığı ve borçlarını ödeyemediği için intihar etmeye kalkan işçilerin, simit satarak ilaç parasını karşılamaya çalışan ve tezgahı zabıtalar tarafından saldırıya uğrayan simitçinin, sömürünün en yoğununa maruz kalan göçmen işçilerin sesi olmak ve mücadelelerini örgütlü bir şekilde haykırmak için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız! Su, elektrik, doğalgaza yapılan zamlar karşısında asgari ücretin 1603 lira yapılmasına karşılık “artık geçinemiyoruz”u haykırmak için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız!

1 Mayıs işçi sınıfı ve emekçilerin uluslararası “Birlik, Dayanışma ve Mücadele” günüdür. Örgütlenmekten ve birlik olmaktan başka yolumuz yok! Sindirilmeye, baskı altına alınmaya çalışıldığımız, hak gasplarının yoğunlaştığı ve neredeyse her gün bir işçinin geçinemediği gerekçesiyle canına kıymak istediği bu düzene artık dur demek ve hesap sormak için 1 Mayıs’ta sen de öfkeni haykır!

YAŞASIN 1 MAYIS!

1 MAYIS’TA TAKSİM’E!

BİJİ YEK GULAN!

BİRLİK, MÜCADELE, ZAFER!

DEVRİMCİ DEMOKRATİK SENDİKAL BİRLİK