Ana Sayfa Emeğin Gündemi DERİTEKS`ten Basın Açıklaması

DERİTEKS`ten Basın Açıklaması

KARTAL- DERİTEKS ve Tuzla’daki CPS Automotive Tekstil arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi’nde gelinen aşamada uyuşmazlık tutulması ve arabuluculuk sürecinin başlaması nedeniyle bugün işyeri önünde DERİTEKS tarafından bir basın açıklaması düzenlendi. CPS’de çalışan işçilerinde coşkulu bir katılım gösterdiği açıklamada işverenin uzlaşmaz tutumu protesto edildi.

DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi sendikalaşmanın başladığı 2014 yılından bu yana CPS Automotive Tekstil’in süreci geciktirmek için her türlü hukuki girişimlerde bulunduğunu ancak 4 yıllık sürenin sonunda toplu sözleşme yetkisinin alındığını CPS ile TİS müzakerelerin başladığını belirtti. Servi, TİS müzakerelerinde CPS’nin getirdiği teklifin taleplerimizi karşılamadığını ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. Bu konuda işçilerin ve sendikamızın uzun süredir kararlı bir duruş sergilediğine değinen Servi, sendikanın taleplerinin haklı ve meşru olduğunu ve işverenin uzlaşmaz tutumundan vazgeçmesi gerektiğini, taleplerimize uygun bir teklif verilmediği takdirde işyerinde çalışma barışının bozulmasına sebep olacağını belirtti.

Ülke olarak zorlu bir süreçten geçtiğimizi belirten Servi, işyerinde huzurun ve barışın sağlanması gerektiğini vurguladı.

Açıklama sırasında işçiler sık sık “sözleşme yoksa üretim de yok”, “sözleşme hakkımız engellenemez” sloganlarını attı.