Ana Sayfa Dünya ERK in seçimi: Brezilya

ERK in seçimi: Brezilya

Brezilya da aşırı sağcı kadın düşmanı Jair Bolsonaro yüzde 55 oy ile Cumhurbakanı secilmiştir. Jair Bolsonaro eski Asker ve Askeri darbeye yöneten ve sempati duyan biridir, radikal bir değişim özellikle Sosyalist, Komünist, Populist ve aşırı sola ile artık ilişkiler kesileceğine ve ilk başta ciddiye alınmasada Eşcinsellere, kadına, yerli gruplar, Askeri darbenin kurbanlarına saldırı ile tanınmış biridir. 

ERK in seçimi: Brezilya
ERK in seçimi: Brezilya

Brezilya`da rüşvet ile sorun yıllardır medyada, özellikle bu konu hakkında çeşitli filim ve dizilerde bu seçimin sonucunu etkilemiştir. Medyanın Bolsonaro`nun arkasında durması ve tabiki sermaye sahiplerininde bu seçim sonucundan büyük etkileri var.

Bolsonaro Brezilya`nın ‚ Tropika Trumpı‘ olmuştur.  Aynı Trump gibi oda Polisin askerileşmesi, silah kanunun hafifletilmesi, suçlu ve şüpelilere daha ağır tecrit ve cezalar uygulanması, ekonominin serbestleşmesi,  şirketlere vergi afı ve daha az vergi, Sosyal devletin yavaş yavaş yok edilmesi ve doğayı koruyan ve yerli halkı INDIGEN`leri koruyan yasaların kısıtlanması programda.

ERK in seçimi: Brezilya
ERK in seçimi: Brezilya

Bolsonaro`nun seçmeni zengin güney bölgesindenler, beyaz, dindar, ‚eğitimli’ ve erkek olarak tanımlanıyorlar. Bu konuya tüm dünyanında duyduğu ‚O Değil‘ ‚Ele não‘ Protestoları ülkenin kadınlarını, gençlerini ve demokrat ilericilerini sokağa döktü! Bu Kampanyanın önderliği Maria do Rosario önderliğinde gerçekleşti ve Bolsonaro bu kadına bir defasında alcakca saldırıda bulunup ‚okadar cirkin bir kadınki benim tarafımdan tecavüz edilmeyi dahi hak etmiyor‘ dedi!

Özellikle ORTA YOL partilerin kendi programlarının içinin boşaltması ve ‚solcu‘ Partilerin fazlasıyla rüşvet skandallarına karışması, tutucu ve gericilerin Bolsonaro gibi birini güçlendirmesine neden olmuştur. Tabiki Brezilyada nadır olan bir durum Bolsonaro yolsuzluğa karışmışlığı kanıtlanmamış Politikacılardan bir tanesidir.

US Başkanı Donald Trump Bolsonaroyu telefon ile tebrik etti ve omuz omuza çalışacaklarının sözünü verdi. Aynı şekilde Italya`nın İçişleri Bakanı Matteo Salvini de Twitterde Brezilya`da Vatandaşlar solcuları eve yolladıklarını ve halkımız, devletimizle ilişkilerini güçlendireceklerini yazdı. Dünyada esen sağ rüzgara karşı solun cevabı hala geçikmeli, bundan yararlanan sağcılar tüm sosyal hakları, kadın haklarını, işci haklarını ve zengin fakır arasında daha büyük fark yaratmak için sermayenin kulu ve kölesi halindeler.

YEL KIZIL