Ana Sayfa Avrupa Fransa’da Sarı Yelekliler gündem olmaya devam ediyor : zamlar askıda!

Fransa’da Sarı Yelekliler gündem olmaya devam ediyor : zamlar askıda!

Sarı Yelekliler’in Fransa genelini sarsacak eylemleri nedeniyle, Macron “geri” adım attı. Ancak Sarı Yelekliler bu cumartesi’de protestolarına devam edeceklerini duyurdu.

Fransa’da Sarı Yelekliler gündem olmaya devam ediyor : zamlar askıda!
Fransa’da Sarı Yelekliler gündem olmaya devam ediyor : zamlar askıda!

Hafta sonu yapılan eylemlerde polisin yoğun baskısı ve saldırısına rağmen geri adım atmayan eylemciler, taleplerini büyüterek devam ediyor.

Polis saldırısı nedeniyle 4 kişi hayatı kaybetti.

Üç haftadır süren eylemlerde dördüncü can kaybı haberi gelmesi üzerine 8 Aralık Cumartesi günü daha caplı gösterilerin beklenilmesi üzerine Macron yönetimi, akaryakıt zamlarından “geri” adım atacağı duyurdu.

Sarı Yelekliler eylemlkleri giderek Avrupa’nın bir çok kentinde protesto eylemleri gerçekleşmesi ve giderek yayılması üzerine, Fransız haber ajansı (AFP) de bir açıklama yapıldı. Kaynaklar Fransız hükümetinin ülkeyi ayağa kaldıran akaryakıt zamlarından geri adım atacağını duyurdu. Başbakan Edouard Philippe’in, akaryakıt vergisi zammını askıya aldıklarını açıklayacağını söyledi.

Akaryakıt zammına tepki olarak başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda şu ana kadar 100’den fazla kişi yaralandı. Yaralılar arasında 23 polisin olduğu bildiriliyor. Eylemlerle bağlantılı kazalarda da 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmekte