Ana Sayfa Haberler Gazi Katliamı 23. yılında lanetlendi

Gazi Katliamı 23. yılında lanetlendi

İSTANBUL-  23 yıl önce Gazi Mahallesi’nde faşist TC devletinin kontra güçleri tarafından katledilen 18 kişi Gazi Mahallesi’nde yapılan yürüyüşle anıldı.

Saat 10.00’da Gazi Cemevi önünde toplanılarak 11.00’deki yürüyüşe dek eyleme katılım çağrısı yapıldı. Saat 11.00’de, Gazi ve Ümraniye şehitlerinin fotoğraflarının olduğu pankartla, en önde Gazi’de katledilenlerin aileleri olmak üzere, eski karakol bölgesine doğru yürüyüşe geçen yüzlerce kişi, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”,  “Devrim şehitleri ölümsüzdür!”, “Gazi’yi unutma unutturma!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganlarını haykırdı. Partizan ve YDG okurlarının da katıldığı yürüyüşü zırhlı araçlarla önden ve arkadan takip eden polis de eylem boyunca tacizlerde bulundu.

Çevredekilere eyleme katılım çağrısının da devam ettiği yürüyüşte, Gezi İsyanı’nda ve Gazi’de katledilenlerin isimleri haykırıldı. Yol üzerindeki Şair Abay Lisesi önünden geçilirken ise öğrenciler zafer işaretleriyle sloganlara eşlik ettiler. Eski karakola kadar devam eden yürüyüşte saygı duruşu gerçekleştirildi ve basın açıklaması okundu.

“Onlara olan vefa borcumuz için bir kez daha katledildikleri yerdeyiz” denilen açıklamada katliamı başlatan saldırı hatırlatıldı. Bunun Gazi halkına ilk saldırı olmadığına dikkat çekilen açıklamada, Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istenmesine karşın Gazi halkının öfkesinin doğru yere yönlendiği belirtildi.

Kahvehane kurşunlanarak yapılan provokasyona değinilen açıklamada, karakola yürüyen kitlenin polis tarafından tarandığı ve birçok kişinin katledildiği hatırlatıldı. Direnişin 18 şehit ve yüzlerce yaralıya, devlet terörüne karşın sürdüğü vurgulanan açıklamada, uluslararası alanda da gündem olduğu kaydedildi.

Yalnızca iki polise dava, davada ödül gibi ceza
Katliama ilişkin göstermelik davalar açıldığına değinilen açıklamada, yalnızca iki polise ödül gibi hapis cezaları verildiğine dikkat çekildi. Faşist TC devletinin o dönemki şefleri hatırlatılarak cezalandırılmaları gerektiği belirtilen açıklamada, AKP iktidarının bunu yapmaya niyeti olmadığının altı çizildi. Efrîn saldırısının emekçilerin çıkarına olmadığı belirtilen açıklamada örgütlenme çağrısı yapıldı.

Açıklama sırasında kitle “Davamız mahşere kalmayacak!”, “Tek tipe hayır!”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganlarını haykırdı.

Katliamın gerçekleştiği yere karanfiller bırakılmasından sonra mezarlığa doğru yürüyüşe geçildi. Aynı güzergahtan geçilerek yapılan yürüyüşün ardından polis ablukası altındaki mezarlıkta anma yapıldı.  23 yıl önce katledilenlerin mezarlarına karanfil bırakılarak basın açıklaması tekrarlandı ve dualar okunarak anma sonlandırıldı.