Ana Sayfa Kadın Hasta ve 78 yaşında tutuklu – Sise Bingöl

Hasta ve 78 yaşında tutuklu – Sise Bingöl

Sise Bingöl ,Muş’un Varto ilçesine bağlı Badan köyüne Nisan 2016 da köye yapılan bir baskında üç kişi ile birlikte ‘ örgüt üyeliği ‘iddiasıyla tutuklanarak Muş F Tipi  Hapishanesine konmuştur.
Sise Bingöl
Sise Bingöl
Haziran 2016 da yapılan ilk duruşmada hastalığı göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Ancak Nisan 2017 de devam eden davada Bingöl’e örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek iddiasıyla 4 Yıl 2 Ay hapis cezası verildi.

Kimlikte 1942 doğumlu olan , gerçek yaşı ise 78 olan Sise Bingöl , hapiste kaldığı birçok kadın tutuklu ile birlikte Muş’ tan Tarsus cezaevine Ring aracıyla nakledildi. Bingölün Avukatı ve Ailesi başta yüksek tansiyon olmak üzere, Sise Bingölün Akciğer, Böbrek, Rahim ve daha birçok teşhis konulamamış farklı hastalıkları sağlık raporuyla belgelenmiştir. Sise Bingölün şartlı tahliyesi için 1yıl 7 ay daha hapiste kalması gerekiyor ancak hem ilerleyen yaşı, hemde hastalıkları için yapılan tahliye talepleri reddedilmiş durumda.
Sise Bingölün kızı: “Bir yıldan fazladır uğraşıyoruz, ama artık ne annemde ne de bizde tahliye olacağına dair umut kalmadı, çok yorulduk. Verilen hapis cezasını tamamlayacaklar, orada ya kendisi çıkacak yada ölüsü” dedi.

Bizlere düşen herşeyden önce İnsanlık onuru için Sise Bingöl’e sahip çıkmaktır. Sise Bingöl bir kadın, bir ana çocuklarının adını dahi anımsamamakta. Sise Bingöl ün hapishane koşullarında kalamayacağının anlaşılması için bizlerde birlik olup kadın dayanişmasını daha güçlü kılmalıyız . Sise Bingöl için merhamet değil, yaşam hakkı istiyoruz

#SiseBingöleözgürlük