Ana Sayfa Avrupa (Yenilendi) HDK-A Kongresinde “yeniden yapılanma” kararı…

(Yenilendi) HDK-A Kongresinde “yeniden yapılanma” kararı…

HABER-YORUM : Oy çokluğu ile yeniden yapılanma kararı alan Kongre çoğunluğu HDK-A yı yeniden inşaa edecek bir koordinasyon seçerek 2 yıllık faaliyet sürecine nokta koydu.
FRANKFURT : Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A) 01/02.12.2018 de 1. Olağan Kongresi iki günlük çalışma sonunda tamamlandı.
HDK-A kongreye hazırlık tartışmalarında sürece ve geleceğe ilişkin farklı kavrayış ve önerileri olan KCKD -E nin, kongreden önce yaptığı açıklamayla “yeni dönemde HDK çalışmaları içerisinde olmayacaklarını, yeni bir kararlaşma anına kadar bileşen hukukunu dondurduklarını” açıklayarak, kongreye katılmayacaklarını duyurmasıyla HDK-A 1. Olağan kongresi, Olağanüstü niteliğe büründü.
HDK-A nın temel bileşenlerinden Kürt  ulusal hareketinin yokluğunda, varlık gösterme şansı olup olmayacağı kongrenin gündeminde ki ana soruydu.
Oy çokluğu ile yeniden yapılanma kararı alan Kongre çoğunluğu HDK-A yı yeniden inşaa edecek bir koordinasyon seçerek  2 yıllık faaliyet sürecine nokta koymuş oldu.

“Yeniden İnşa Koordinasyonu” (YİK) seçildi

Avrupa Meclis ve yürütmesinin seçilmediği kongrede, yeniden yapılanma sürecini koordine etmek üzere 7 kişilik “Yeniden İnşa Koordinasyonu” (YİK) seçildi. Tuncay Yılmaz, Aynur Karakaya, Baki Selçuk, Füsün Erdoğan, Kemal Bilget, Şengül Yalçın ve Birtekin İnce’den oluşan YİK, önümüzdeki süreçte kararı hayata geçirmek üzere kurucu bileşenler, kuruluş sürecinde dışında kalanlar, süreç içerisinde uzak düşenlerle yeniden bir dizi görüşme yaparak gerekli olgunlaşma sağlandığında “Olağanüstü Kongre”yi toplamaya yönelik hedef koydu.
HDK-A nın kuruluş aşamasında  bu projenin kapsamının Avrupa koşullarında  Demokratik Güçbirliği Platformlarını olumsuz etkiliyeceği ve zayıflatacağı yönünde getirilen eleştiri ve öneriler olmuş ve Demokratik Güçbirliği bileşenlerinin önemli bir kısmı çeşitli eleştiri ve gerekçelerle HDK-A ya katılmamışlardı.
HDK- A  içinde yaşanan sorunlar, 2 yıllık çalışma döneminde ortaya çıkan tecrübeyle; Devrimci- Demokratik kurumların ortak asgari müştereklerde faşizme ve  baskılara karşı mücadeleyi, yeniden Demokratik Güçbirliği Platformu şeklinde organize edilmesi yönünde görüşler ağırlık kazanıyor.
AHM- Frankfurt