Ana Sayfa Dünya Igor Mendes da Silva’ya Özgürlük, Devrimci Tutsaklarla Dayanışmaya!

Igor Mendes da Silva’ya Özgürlük, Devrimci Tutsaklarla Dayanışmaya!

2013 yılında düzenlenen Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ve halka saldırının süreklilik teşkil ettiği Brezilya’da geçtiğimiz günlerde yeni bir icraata daha imza attı. 2013 Dünya Kupası’nın düzenlendiği Brezilya’da geniş öğrenci eylemleriyle başlayan ve milyonların protestosu ile sonuçlanan eylemlerde yer alan ve tutuklanan binlerce insan haricinde geçtiğimiz günlerde soruşturması biten 23 devrimci ve komünist aktivist ek celseli bir mahkeme ile 17 Temmuz 2018’de tutuklandı.

2013 yılındaki dünya kupasında yaşanan yolsuzlukları teşhir eden ve eyalet yönetimlerinin bundaki rolünü halkla birlikte protesto eden bu 23 öğrenci 5 yıllık bir soruşturma sürecinden sonra tutuklanarak tek bir mahkeme celsesinde cezaya çarptırıldı. Bu süreçte Sergio Cabral, Pezao ve CIA’nın gizli infazlarının teşhir edilmesi ve halk katili olan Pezao ve Cabral’in cinayetlerini ve nasıl bir rol oynadıklarını da gene aynı öğrenci hareketi açığa çıkarmıştı.

Bu olaylar aynı zamanda Brezilya’nın yakın tarihinin en büyük kitle hareketinin oluştuğu ve halktan çeşitli katmanların desteğinin alındığı ve milyonların yürüdüğü eylemler olmuştu.

Özel olarak Dünya Kupasının düzenlendiği gün Saens Peña meydanında milyonların yürüdüğü bir miting örgütlenmişti ve bu yürüyüş sırasında özellikle “Biz büyük toprak ağalarının altında ezilmeyeceğiz” sloganı öne çıkmıştı. Bu yürüyüşe polisin saldırısı sonucu binlerce insan tutuklanmıştı.

Brezilya Halklarının Mücadele Hareketi’nin de belirleyici olduğu bu eylemlerdeki öğrenci önderlerinden biri olan ve aynı zamanda Brezilya İşçi ve Köylülerinin Hakları örgütünün de sözcülüğünü yapmakta olan Igor Mendes te tutuklanan 23 kişi arasında bulunmaktadır.

Tutuklu bulunan 23 aktivistten 13’ünün yapmış olduğu deklarasyonla Brezilya’da devrimci demokratik güçlerin dayanışma eylemleri Avrupa başta olmak üzere dünyanın çeşitli şehirlerinde devrimci tutsaklara özgürlük talep eden kampanyalarla birlikte sürdürülmekte.

Uluslararası alanda MLM biliminin ve hareketinin dostu olan Igor Mendes aynı zamanda Karl Marx’ın 200. Yılı vesilesiyle dünya çapında düzenlenen kampanyanın da Brezilya’da destekçisi ve Brezilya’da yayınlanan ve Türkiye’deki Yeni Demokrasi gazetesine kardeş olan A Nova Democracia (Yeni Demokrasi) gazetesinin de yurtdışı temsilcisiydi. Şu anda da dünya çapında devrimci demokrat kurumların Igor Mendes’e özgürlük kampanyaları sürmektedir.

(Kaynak: http://www.yenidemokrasi1.net/igor-mendes-da-silvaya-ozgurluk-devrimci-tutsaklarla-dayanismaya.html )