Ana Sayfa Tutsaklar İHD: Tek tip elbise dayatması kabul edilemez

İHD: Tek tip elbise dayatması kabul edilemez

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hapishanelerde ‘tek tip elbise’ dayatmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu adına Hatice Onaran okudu.

İHD: Tek tip elbise dayatması kabul edilemez
İHD: Tek tip elbise dayatması kabul edilemez

İHD Hapishane Komisyonu, ‘tek tip elbise’ dayatması kabul edilemez dedi.

 

Onaran; 696 sayılı KHK’nin iptal edilmesi gerektiğini, kim olursa olsun, gerekçesi ne olursa olsun bir insana ‘Tek tip elbise’ giydirilmesinin işkencedir dedi. Ve bunun kabul edilemez bir uygulama olduğuna dikkat çekti.

 

“Hem ülkemizde hem de dünya genelinde deyim yerindeyse insan hakları ve onuru ayaklar altına alınmaktadır. Ve insan özü itibariyle onurlu bir varlıktır. İnsan haklarının niteliğinde yer alan en temel özellik de bizzat insan onurudur. Bu yüzden insan onuruna aykırı her türlü uygulama, eylem ve davranış işkencedir. Nitekim gerek ulusal gerekse uluslararası yasalar sürekli insan onuruna atıfta bulunmakta ve buna aykırı davranılmaması gerektiğini söylemektedir” dedi.

 

Onuran, Hak ihlallerinin en somut örneğinin ise 2 yıllık OHAL döneminde çıkarılan 696 sayılı KHK olduğunu bu KHK ile birlikte tutsaklara ‘Tek tip elbise’ giydirilme zorunluluğu getirilmesinin planlandığına dikkat çekti. Ayrıca mahpuslarla ilgili tek gündemin tek tip elbise olmadığını söyleyen Onaran, “Özellikle son zamanlarda mahpuslara yönelik işkence, kötü muamele, ayakta sayım, disiplin cezaları, iletişim yasakları, çıplak arama, süngerli odalara kapatma ve daha fazlası günden güne artmaktadır. Her hafta Hapishane Komisyonu olarak bunlarla ilgili sayısız şikayet mektup ve başvurular almaya devam ediyoruz. Mahpuslara insanlık dışı davranışlarla muamele edilmesinden vazgeçilsin. Hapishane koşulları düzeltilsin, tek tip elbiseyi yasalaştıracak olan 696 sayılı KHK iptal edilsin” diye konuştu.

 

Son olarak, Bizler insan hakları savunucuları olarak tek tip elbisenin ve insan onurunun ayaklar altına alınıyor olmasının karşısında durmaya devam edeceğiz. Tüm vicdanlı kamuoyunu da bu vahim ve insanlık dışı uygulamaya karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Diyerek sözlerini sonlandırdı.