Ana Sayfa Kadın Innsbruck’ta 25 Kasım etkinliği yapıldı

Innsbruck’ta 25 Kasım etkinliği yapıldı

25 Kasım Kadına yönelen şiddete karşı mücadele ve dayanışma günü vesilesiyle Innsbruck‘da Kadın Platformuyla birlikte örgütlenen bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Innsbruck'ta 25 Kasım etkinliği yapıldı
Innsbruck’ta 25 Kasım etkinliği yapıldı

25 Kasım önem ve anlamına vurgu yapılarak, Mirabel kardeşler ve onların şahsında katledilen kadınlara saygı ve selamla başlatıldı.

Bir arkadaş konuşmasını platform adına yaptı. Platform adına yapılan konuşmada dünyada ve Avusturya’da kadına yönelen şiddet, devletin baskıları, ev içersinde kapalı kapılar ardında yaşanan baskılara değinildi. Kadına yönelen şiddetin blançosunun gün geçtikçe artığını geri kalmış ülkelerin yanı sıra kendilerine gelişmiş diyen Avrupada çok yükseldiğini kadın cinayetlerinin, ve kadına yönelen şiddetin normalleştiği ve buna karşı ciddi önemlerin alınmadığına vurgu yapıldı.

Platform temsilcisinden sonra yürüyüş organizesini bire bir üstlenen MOR KIZIL KOLEKTİF konuşmasını yaptı, dünya ve yaşadığımız avrupa ülkelerindeki şiddet ve katliamlardan bahsetti. Mücadele ve örgütlenmenin önemine, kolektif duruşa vurgu yaptı.

Konuşmayı yapan arkadaş artık susmayacağız, sokaklar evimiz, mücadele rehberimizdir, bir kadın daha katledilmesin, onursuzlaştırılmasın gücümüze güç, yüreğimize sevgi, hedefimize kurtuluşu alarak yürümeliyiz dedi. Bu yıl yürüyüş bir önceki yıldan kitlesel coşkulu bir o kadarda renkli. Her yıl bir önceki yıldan daha güçlü olduklarını sözlerine ekleyerk konuşmasını sonlandırdı.  Yürüyüş sanatçı bir Avusturyalı kadın arkadaşın şarkılarıyla devam etti.

Yürüyüş başlamadan önce MOR KIZIL KOLEKTİF bildirilerini dağıttı. Mor kızılın açmış olduğu pankart ve dövüzler ve flamalar ilgi ve alaka gördü. Etkinlik boyunca atılan sloganlar sisteme ve erkek egemen anlayışa karşı bir isyandı.

Alanda buluşma saat 14:00 de başlayıp saat 17:30 sonlandırıldı.