Ana Sayfa Avrupa İran’daki idamlar Londra’da protesto edildi

İran’daki idamlar Londra’da protesto edildi

İran rejiminin idam ettiği Ramin Panahi, Zanyar ve Luqman Muradî’nin idamlarını kınamak için İngiltere’nin başkenti Londra’da 10 eylül günü basın aşıklaması gerçekleştirildi.

İran'daki idamlar Londra'da protesto edildi
İran’daki idamlar Londra’da protesto edildi

Britanya Demokratik Güç Birliği (DGB) tarafından yapılan açıklmada özetle şunlara değinğidi:
“İran İslam Cumhuriyeti rejimi, 8 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 05:00’da başkent Tahran’ın 20km batısındaki Karaj’da bulunan Rajah-i-Shar cezaevinde üç Kürt siyasi tutukluyu idam etti. İdam edilen, Ramin Hossein Panahi ve iki kuzeni Zaniar Moradi ve Loghman Moradi isimli Kürt aktivistlerdi.

22 yaşındaki Ramin Hossein Panahi, İslami Devrim Muhafızları tarafından Haziran 2017’de atılan bir pusu sonucunda yaralı olarak yakalandı. 200 günlük fiziksel ve psikolojik işkence ve hücre hapsine girdikten sonra, İslam cumhuriyetine karşı silahlı mücadele suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı. 23 Ocak 2018’de birkaç dakika süren duruşmada herhangi bir savunması olmaksızın ölüm cezasına çarptırıldı.

Kuzenler Zaniar Moradi ve Loghman Moradi, İran rejimi tarafından aranan insan siyasi aktivist olan amcaları Eqbal Moradi’nin teslim olması karşılığında hiçbir suçları olmaksızın rehin alınmışlardı. İran rejimi Eqbal Moradi’nin teslim olması karşılığında kuzenleri serbest bırakacı sözü vermişti. Fakat Eqbal Moradi,17 Temmuz 2017 Irak’ın Kürt bölgesi olan Panjuin’de bir suikast sonucu öldürülmesine rağmen İran rejimi Zaniar ve Loghman’ı serbest bırakmayarak asılsız suçlamalarla haklarında idam cezası verdi.

Bu idamlar İran İslam Cumhuriyeti rejiminin İran halkına yönelik yaptığı katliam ve saldırıların ilki değildir. 1979 Şubatı’nda iktidarı ele geçiren bu rejime karşı direniş ve başkaldırı durmaksızın devam etmiştir. Fakat rejim ne zaman bir kriz yaşasa ya da kendini tehlike de hissetse politik tutsaklara yönelik katliamlarını yoğunlaştırıyor. Bu idamlar çoğu zaman halka açık bir şekilde infaz ediliyor.

Faşist İran rejimini Ramin Hüseyin Panahi, Zaniar Moradi ve Loghman’ı vahşice katletmesini lanetliyoruz.

Tüm ilerici, devrimci ve demokrat kurum ve şahısları 22 Eylül’de saat 14:00 – 16:00 arası yapacağımız protesto eylemine katılarak, idamların derhal durdurulması ve politik tutsakların koşulsuz olarak serbest bırakılması talebimizi haykırmaya çağırıyoruz.

Panahi ve Moradi kuzenler şahsında, katledilişlerinin 30. Yılında 18 bin politik tutsağı ve katledilen tüm politik tutsakları anıyor, mücadelelerini selamlıyoruz.

Kahrolsun İran İslam Cumhuriyeti!

Panahi ve Moradi Kuzenler Mücadelemizde yaşayacaktır!

Şehit Namırın!

Demokratik Güç Birliği – Britanya”