Ana Sayfa Kadın İskoçya Glasgow’lu binlerce kadın “eşit işe eşit ücret” talebiyle greve gidiyor

İskoçya Glasgow’lu binlerce kadın “eşit işe eşit ücret” talebiyle greve gidiyor

Geçtiğimiz haftalarda İskoçya’nın Glasgow belediyesinin temizlik, yemek, çöp toplama ve bakım işlerinde görev alan binlerce işçi kadın, düşük üçret alması nedeniyle “eşit işe eşit ücret” taleplerini duyurmak için grev kararı aldı. 

İskoçya Glasgow’lu binlerce kadın greve gidiyor

İskoçya’nın Glasgow şehihrinde örgütlü bulunan GMB sendikası, şehir meclisine hizmet veren Cordia şirketi için çalışan yaklaşık 2 bin 800 üyenin yüzde 98’inin grevi desteklediğini duyurdu.

Glasgow Şehir Meclisi, birçoğu evde bakım, yemek ve temizlik gibi bir dizi hizmeti sunan ve uzun bir süredir Cordia için çalışan kadınlar adına bir anlaşmaya varma sözü verse de, aynı iş kolunda örgütlenen GMB, Unison ve Unite sendikaları 10 aydır hiç bir ilerleme kaydedilmediğini belirtiyor.

Sendikalara göre şehir meclisi yetkilileri, anlaşmaya varmak yerine, kapalı kapılar ardında işçilerin lehine olmayan görüşmeler yapmayı tercih etti. Şehir meclisinin işçilerle tekil görüşmeler yapmasından ve tümünün kazanımı anlamına gelecek bir anlaşmadan kaçmaya çalıştığından endişe duyuluyor. Bu nedenle 3 bin işçiyi temsil eden Unison, her ne kadar şehir meclisi “Aralık’ta anlaşmaya gideceğiz” dese de, süreci greve götürmeye karar verdiklerini ilan ettiler.

Sözde Kadın ve erkeklerin aynı işlerde eşit ücret almasını sağlamak amacıyla 2006 yılında uygulamaya konan bir derecelendirme sistemi, aksine kadınları aracı şirketlerin mevzuatlarıyla uzun çalışma süreleri, dinlenme hakkının ihlali, düşük ücretlendirme, dönemlik çalışma ile karşı karşıya bıraktı ve bir çoğu emeklilik ödeneğine dahi alınamadığını bu nedenle de “Aralık’ta anlaşmaya gideceğiz” aldatmacasına hayır diyerek greve kararı almış bulunmaktalar.