Ana Sayfa Avrupa İsviçre‘de İnşaat İşçileri Hakları İçin Yürüyor!

İsviçre‘de İnşaat İşçileri Hakları İçin Yürüyor!

İsviçre‘de inşaat alanında çalışan işçiler üzerindeki baskılar ve hak gaspları iyiden iyiye artmakta. Çalışma süreleri uzatılmakta, çalışma esnasında yoğun baskılar uygulanmakta, işçilere daha da ağır-uzun  çalışma koşulları dayatılmaktadır.

UNİA sendikası öncülüğünde, 23 Haziran 2018-Cumartesi günü, saat 12:00`de, Zürih-Zentral`da , İsvire merkezli büyük bir yürüyüş düzenlenerek, saldırılar protesto edilecek.

İsviçre`nin her yerinden yürüyüşe katılanlar için ücretsiz trenlerin organize edilmiş durumdadır.

Özellikle son süreçlerde, ulusal ya da uluslararası alanda faaliyet yürüten tekelleşmiş  inşaat firmalarının, işçilere ağır çalışma koşulları dayatmaktadır. İşçilerin kazanılmış haklarına yönelik büyük saldırıların planlanmaktadır. Tüm bunlara karşı işçiler, şu taleplerle yürümekte ve mücadele etme kararlılıklarını ifade etmektedirler;

–   Şu an itibarı ile, inşaat sektöründe 60 olan emeklilik yaşının yükseltilmesine Hayır!

–   Yaşı ilerlemiş olan inşaat işçilerinin maaşları düşürülmek istenmektedir. Buna karşı bu işçilerin maaşlarının düzeltilmeye gidilmesi.

–   Haftalık çalışma saatlerinin uzatılarak 50 saate çıkarılmasına Hayır!

İşçilerin bu haklı mücadelesine dair açıklama yapan İTİF (İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu), İnşaat işçilerinin haklı mücadelesine sahip çıkılması ve sınıf dayanışmasının yükseltmeye, yürüyüşe tüm emekçileri katılmaya çağırdı.