Ana Sayfa Avrupa İsviçre’de İnşaat işçilerinin direnişi kazanım getirdi

İsviçre’de İnşaat işçilerinin direnişi kazanım getirdi

İsviçre’de inşaat alanında yapılan ulusal iş sözleşmesinin yıl sonunda biteçek oluşundan kaynaklı 2018 yılı mayıs ayı itibariyle görüşmeler başlamaştır.

İsviçre'de İnşaat işçilerinin direnişi kazanım getirdi
İsviçre’de İnşaat işçilerinin direnişi kazanım getirdi

Fakat işveren temsilcilerinin emeklik yaşını 62 ye çıkarılması, maaşların düşürülmesi ve bir çok hak gaspına karşı, inşaat işçilerini temsilen UNİA ve SYNA sendıkları ise emekli yaşının değişmemesi, maaşların arttırlması, çalışma koşullarının düzeltilmesi gibi bir çok talepler masaya koymuştur.

Gelinen süreçte işveren temsicileri geri adım atmamıştır, buna karşı inşaat işçileri masa başında yapılan görüşmelerin sonuç olmayacağını görerek 2018 yılı içinde grevler örgütlemiş bu grevlere binlerce inşaat işçisi katılmısır. Hakları konusunda kararlı olduklarını işverenlere göstermiştir.

Yapılan grevler, eylemler ve kampanyalar sonucunda 3 Aralık2018’de sendika ve işveren temsilcileri arasında yapılan görüşme sonrası, ulusal iş sözleşmesinde isvren temsilcileri geri adım atmış ve emekli yaşının 60 olarak kalması ve maaşların yıllık artışını kabul etmışıtır.

Ulusal iş sözlemesi 4 yıllık bir bağlayacağı olması açısından bir çok maddenin yıl sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir.
inşaat işçilerinin direnişi ve geri adım atmamasıyla emekli yaşı ve maaş artsı hakları kazanılmıştır.

Lozan AHM