Ana Sayfa Avrupa İsviçre’de Yeni Demokrasi ile dayanışma etkinlikleri gerçekleştirildi

İsviçre’de Yeni Demokrasi ile dayanışma etkinlikleri gerçekleştirildi

Düzenlenen etkinliklerde okurlarımız tarafından; “Burjuva basının tek yanlı, yalan ve manipülasyona dayalı, gerçekleri saklayan haber ve yorumlarına karşı, gerçeğin, doğrunun, işçi, emekçi ve tüm ezilen kesimlerin sesi olan devrimci basın, faşist sistemin tüm baskı ve sindirme politikalarına ve uygulamalarına rağmen, yolunda yürümeye, halkın sesi olmaya devam ediyor” vurgusu yapıldı. Gazetemizini çalışanlarının evlerinin basıldığı, dağıtımcıları tehdit edildiği, gazetenin halkla buluşması engellenmek istendiği ifade edildi.

Etkinliklerde okurlarımız gazetemiz Yeni Demokrasi’yi sahiplenmiş, etkinliklere geniş katılım sağlamıştır. Etkinliklere gönderilen Yeni Demokrasi ve Partizan Avrupa Temsilciliği ve Yeni Demokrasi Merkez Bürosu’nun mesajlarında;

“Yeni Demokrasi’nin “gerçekler devrimcidir” şiarıyla gerçekleri anlatmaya, çözümsüzlüğün değil çözümün, dağılmanın değil birleşmenin, karamsarlığın değil umudun yolunda yürüyeceğini bir kez daha ilan ediyoruz!” denildi.

BİEL

Günler öncesinden tanıtımı ve hazırlıkları yapılan etkinlik sabah kahvaltı ile başladı. Topluca yapılan kahvaltıda sohbet konusu ağırlıklı olarak Türkiye ve T. Kürdistanı’nda yaşanan siyasi-politik gelişmeler ve devrimci basının objektif habercilikte rolü oldu. Devrimci-sosyalist basının çalışma güçlükleri ve faşist sistemin yoğun baskı altına alma çabalarının irdelendiği sohbetten sonra Yeni Demokrasi için hazırlanan sinevizyonun gösterimi yapıldı. Devamında okunan Yeni Demokrasi Merkez Büro ve Avrupa temsilciliğinin mesajları ilgiyle karşılanırken özellikle kolektifimizi yıpratmaya yönelik pratikleriyle öne çıkan reformist, “sağ tasfiyeciliğin” burjuva hukukundan, onun yasalarından medet umma ve “sınıf düşmanımız”(!) diye tanımladıklarının himayesinde yaptıklarının bir utanç olduğu ısrarla vurgulandı.

BASEL

Basel kentinde de, 4 Kasım günü Gezi Kültür Evi’nde, kolektif şekilde hazırlanan kahvaltıyla başlandı. Kahvaltının ardından Yeni Demokrasi Merkez Büro tarafından gönderilen mesaj okundu. Metnin ardından hazırlanmış olan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonun ardından yapılan kısa sunumla devrimci basının önemine vurgu yapılarak sahiplenme çağrısı yapıldı. Daha sonra söz hakkı katılımcılara verildi. Oldukça verimli tartışmaların yapıldığı etkinlik önerilerin ardından sona erdi.

ZÜRİH

Etkinliklerin bir diğeri de Zürih Gençlik ve Kültür Evi’nde yapıldı. Burada da gönderilen mesajlar okunduktan sonra sinevizyon gösterimine geçildi. Daha sonra yapılan konuşmada, muhalif ve devrimci basının önemine vurgu yapılırken, diğer taraftan da sahiplenme çağrısı yapıldı. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik yapılan sohbetlerle sona erdirildi.