Ana Sayfa Avrupa İTİF’e baglı Zürih ve Basel derneklerinde etkinlikler

İTİF’e baglı Zürih ve Basel derneklerinde etkinlikler

07 Ekim 2018 tarihinde İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) bağlı Zürih ve Basel dernekleri, „İsviçre’de mülteci sorunları ve mülteci hakları“ konusunda Interaktif söyleşiler gerçekleştirildi.

07 Ekim 2018 tarihinde, İsviçre’nin Zürih Kantonunda bulunan Zürih Gençlik ve Kültür Evi’nde(ZGKE) „İsviçre’de mülteci sorunları ve mülteci hakları“ konusunda bir Interaktif söyleşi gerçekleştirildi.

İlk olarak ZGKE adına bir açılış ve bilgilendirme konuşmasının yapıldığı etkinlik, daha sonra hukukçu Nesrin ULU’nun tablolar eşliğinde yaptığı sunumla devam etti.

Nesrin ULU yaptığı sunumda şu noktalara değindi; “Mültecilik dünya üzerinde Alman Nazilerinin Yahudileri katletmesinin ardından Avrupalı devletlerin bizler “medeniyiz” bizler “aydınız” ve bu katliam bizim topraklarımızda gerçekleşti ve biz bu duruma müdahale edemedik demesi üzerine 1948 yılında Cenevre’de yapılan bir antlaşma sonucunda Birleşmiş Milletler mülteci yasasının çıkarıldı. O tarihten bu yana dünya üzerinde birçok emperyalist savaş başladı bitti veya devam etmektedir. Tabi ki bu savaşlardan etkilenenler yine emekçi yoksul halklardır.

Somut duruma günümüze gelecek olursak, şu an dünya üzerinde günlük olarak 23.300, genel olarak ise 67 milyon insan emperyalist savaşlar, ırkçılık, anti demokratik uygulamalar ve bunlara benzer birçok nedenden kaynaklı göç etmeye zorlanmaktadır. Yani bu şu anlama gelmektedir; dünyanın yarısından çoğu doğduğu toprakları yaşayamıyor ve zorunlu olarak doğdukları toprakları terk etmek zorunda kalıyorlar.

Dünya halklarının yaşadığı bu durumlar göç ettikleri topraklara geldiklerinde de bitmiyor daha kötüsü buralarda da artarak devam ediyor. Mültecilerin kamplarda yaşadıkları sorunlar göç edilen ülkelerde yaşanan ırkçılıklar tüm bu durumları göz önüne sermektedir“ dedi. Bircok ilticacinin katildigi etkinlikte, somut yasanan sorunlar ve hukuki sürecin nasil isleyecegine dair katilimcilarin sordugu sorulara Nesrin Ulu tek tek cevap verdi. Yaklasik 5 saate yakin süren etkinlik daha sonra sona erdirildi. 

SİBEL ARSLAN VE MAHİR KABAKÇI İLE SÖYLEŞİ

07 Ekim 2018 Pazar günü Basel Gezi Kültür Evi’nin düzenlediği “İsviçre’de göçmen ve mültecilerin sorunları ve çözüm önerileri” başlığı ile bir söyleşi gerçekleştirildi.  Söyleşiye Yeşiller Partisi (BastA!/Grünes Bündnis) ve federal Parlamento üyesi sayın Sibel Arslan ile SP Basel belediye meclisi üyesi sayın Mahir Kabakçı’nın sunumuyla gerçekleşen etkinlikte yoğun ilgi ve katılım sevindirici olmuştur.

Saat 11:00-12:00 arası topluca yapılan kahvaltıdan sonra, saat 12:00’de söyleşiye geçildi. Sibel Arslan’ın federal düzeydeki, Mahir Kabakçı’nın ise Kanton ve Belediye düzeyindeki işleyiş hakkında yaptığı bilgilendirmeden sonra, göçmen ve mültecilerin yaşadığı sorunlar tartışıldı. Orta-Doğu’daki gelişmelere bağlı olarak özellikle Batı Avrupa ülkelerine dogru yoğun bir göç dalgası yasandiginin gözlendigi, cok yüksek zorluklarla Avrupa’ya ulaşan mültecilerin burada oldukça izole, insan haklarıyla örtüşmeyen kötü koşullarda yaşadığı, kaldıkları kampların genellikle yerleşim bölgelerinin dışında ve giriş-çıkışların saatli olduğu, uyulmaması durumunda psikolojik ve maddi yaptırımların uygulandığı, giris cikislarda aramalara tabi tutulduklari vb bircok sorunla karsi karsiya kaldiklarina vurgu yapıldıktan sonra etkinlik Basel Gezi Kültür Evi’nin aşure ikramıyla sonlandırıldı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.