HaberlerTürkiye

Kadınlar : “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”

İSTANBUL-  Gece Yürüyüşü için binlerce kadın İstiklal Caddesi’nde bulunan Fransız Kültür Merkezi önünde bir araya geldi.

Yürüyüş boyunca “Jin, Jiyan,  Azadi”, “Kadın cinayetlerine hayır”, “Alışın LGBTİ+lar var”, “Emek hırsızı erkek”, ” Erkek öldürüyor yargı koruyor”, “Cinsiyet ayrımına son”, “İnsanca yaşamak istiyorum” dövizleri taşındı.

Erbaneler, davullar ve düdüklerle yürüyüşe başlayan kadınlar sık sık “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin, jiyan, azadi”,  “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar” sloganları attı. YDK’lılar da “Meraller’den Sefagül’lere kadınlar kavgada önderleşiyor”, “Cinsel, ulusal ve sınıfsal sömürüye karşı mücadeleyi yükseltelim”, “Yaşam tek tipleştirilemez”, “Homofobi, transfobi öldürür dayanışma yaşatır” yazılı dövizlerle yürüyüşte yerlerini aldılar.

Yürüyüş Tünel Meydan’da sona ererken, basın açıklamasının Arapçasını Amina Halil, Kürtçesini Rojda Yıldız, Türkçesini İrem Gerkuş okudu.

Açıklamada, “Baskı varsa direniş baki, adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler, hayatlarına sahip çıktılar. Bugün biz binlerce kadın burada, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde duruyoruz. Görüyoruz ki karşımızda kadın düşmanlığının, ırkçılığın, faşizmin çırpınışları var” denildi.

“Artık yeter” demenin çok yersiz olduğunu dile getiren kadınlar, şöyle devam etti: “Biz bugün burada bu düzene seslenmek için değil, bu düzene karşı bir yol önerdiğimiz için toplandık. Bizi korkuyla, şiddetle, savaşla, tatlı dille, aile masalıyla terbiye etmeye çalışan düzene fenizimle direniyoruz, mücadele ediyoruz, isyan ediyoruz. Bizler başka bir dünyayı hayal etmekle başladık, kurmanın birlikte, dayanışmayla mümkün olacağını biliyoruz.”

Açıklamanın ardından “Geceler de sokaklar da bizim” diyen kadınlar, İstiklal Caddesi’nde halaya durdu. Kadınlar slogan, ıslık ve zılgıtlarla uzun süre caddeyi terk etmedi.

Etiketler