Ana Sayfa Avrupa Katalan bağımsızlık günü için 1 milyon kişi yürüdü

Katalan bağımsızlık günü için 1 milyon kişi yürüdü

İspanya’nın özerk Katalonya bölgesinin başkenti Barselona, Katalan Ulusal Günü (La Diada) etkinlikleri çerçevesinde yaklaşık 1 milyon kişinin katılım gösterdiği büyük bir eyleme sahne oldu.

Katalan bağımsızlık günü için 1 milyon kişi yürüdü
Katalan bağımsızlık günü için 1 milyon kişi yürüdü

Katalonya hükümetinin geçen yıl tek taraflı olarak gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunun İspanya merkezi hükümetince tanınmaması ve 1 Ekim’de gerçekleşen referanduma katılanlara yönelik polis şiddeti sonrasında yoğun geçmesi beklenen La Diada gününe yaklaşık olarak 1 milyon kişi katılım gösterdi.

Eylem sırasında Katalonya bayrağının renklerine bürünen Barcelona sokakları renkli ve çeşitli etkinliklere sahne oldu.

Yapılan eylemde bağımsızlık yanlısı ve ayrılıkçı liderlere özgürlük talepleri öne çıktığı eylemde, eylemcilerin ellerinde ayrılıkçı liderlere özgürlük taleplerini yazdıkları dövizleri taşıdıkları görüldü.
Katalonya yerel polisi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada La Diada’ya katılımın 1 milyon civarında olduğu belirtildi.
Geçen hafta mitinge çağrı yapan Katalonya Başkanı Quim Torra, bu yılki La Diada’yı ‘tarihi’ olarak nitelemiş ve bağımsız bir Katalonya Cumhuriyeti istediklerini söylemişti.​

‘GENERAL FRANCO, MODERN İSPANYA’YI GÖRSE GURUR DUYARDI’

Bugün gerçekleşen mitingde kürsüye çıkan yabancı avukatlar, Katalan ayrılıkçılara desteklerini açıkladılar.
Katalan ayrılıkçı liderlerinin davalarına müdahil olan yabancı avukatlar adına açıklamayı Pakistan asıllı İngiliz avukat Aamer Anwar okudu.

“1 Ekim’de İspanya devleti bütün kabadayılık, şantaj, taciz, kışkırtma ve saldırı taktiklerini kullandı” denilen sert açıklamada, “General Franco, kendi faşist diktatörlüğü gibi davranan modern İspanya’yı görse gurur duyardı” ifadeleri kullanıldı.

Yabancı avukatların kürsüden okunan açıklamasında, “Kendi kaderini tayin hakkı temel bir insan hakkıdır ve 300 yıllık baskının ardından, İspanya, Katalonya’nın bağımsızlığını yeniden kazanma isteğini bastırmayacak, bastıramayacaktır” dendi.

1 Ekim’de yapılan referandumda oy çoğunluğunun bağımsızlıktan yana çıkması ile birlikte Carles Puigdemont liderliğindeki hükümet, tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti.

Sonrasında ise Katalan hükümeti, merkezi hükümet tarafından görevden alınmış ve Katalonya Özerk Yönetimi doğrudan Madrid yönetimine bağlanmıştı.

Puigdemont hakkında tutuklama kararı çıkarılmış akabinde Katalan lider İspanya’yı terk etmek durumunda kalmıştı.