Ana Sayfa Avrupa Komintern Tirol Toplantısı Gercekleşti

Komintern Tirol Toplantısı Gercekleşti

Komintern Tirol toplantısı Innsbruck Demokratik Göcmenler Derneği`nde gercekleştirildi.                                        

Komintern toplantısına innsbruck, Wörgl derneği yöneticileri ile Komintern yöneticileri katıldı.

Kominter yöneticikeri, Avusturya hükümetini oluşturan ÖVP-FPÖ Partilerin Mecliste ilk yasalaştırdıkları günlük 12  ve aylık 60 saat calışma yasası hakkında bilgilendirme yaptılar.  Özelikle ırkcı ve Faşist FPÖ nün hükümet ortağı olmasıyla birlikte göcmenlere, işcilere ve ezilenlere yönelik  baskıcı ve anti demokratik yasalar, sosyal hak gaspları ve kısıtlamları ilk icraatları oldu.

Son mecliste onaylanan 12 saat calışmaya karşı Avusturya da sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin  tepkisi ve yasanın geri cekilmesi icin eylem planlaması söz konusu.

ÖGB nın cağrısıyla 30 Haziran da viyana da merkezi büyük bir miting ve yürüyüş yapılacak.

Bu bilgileri aktaran Komintern önümüzdeki sürecde işci ve emekcilerin hak arama ve alma mücadelesinin büyüyeceğini, görevimiz bu örgütlemeye önderlik etmek ve siyasal bir güce dönüştürmek olmalıdır dedi.  Önümüzfe sokakların hareketli olacağı ve buna hazırlıklı olmamız gerektiği belirtildi.  Bu gündeme ilişkin katılımcılar öneri ve düşüncelerini belirtiler. Her alanda bu calışmaların yoğunlaştırılması gerekliliği ortaya cıktı.

Ikinci gündem de ise 2019 yılında Avusturyada yapılacak olan AK-  Işci odaları secimlerine hazırlık süreci tartışıldı.

AK ile ilgili bilgilendirme yapan Komintern bu calışmayi diğer Demokratik kurumları da katarak genişletilmesi gerektiğini belirti.

AK secimleri icin teknik ve politik bilgileri aktaran Komintern bu örgütlemenin yapılması icin 7 kişilik bir komite secti. Bu cekirdek komiteye diger DKÖ lerin katılımıyla genişletilerek bir an önce görüşme ve toplantı tartışmalarn yapılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca AK adayları üzerinde bir tartışma yapılması gerektiği vurgulandı. Spitzen kandidat ve diger adayların belirlenmesi icin şimdiden bu calışmanın başlatılması gerektigi vurgulandi. Yine diger fraksiyonlarla ittifak konusu tartışıldı. Kominternin daha örgütlü olduğu alanda diğer sol fraksiyonun kominterni desteklemesini ve GLB nin daha örgütlü oldugu yerde ise komintern desteklemesi gerektiği tartışması yürütüldü. Bu konudaki görüşmelerin en kısa sürede sonuclandırılması üzerine hemfikir olundu. Merkezi görüşmelerin ittifak yapacağımız fraksiyonlarla yapılarak netleştirilecek. Bölgelerde de secilen Komitenin diğer kurumlarla ortak toplantı ve görüşmeler bir an önce yapması gereklidir dendi.

Yine bu sürecde yapılacak İş yeri temsicilikler toplantılarına alanlar da  katılınması talep edildi.  İş yeri temsilcilikler toplantıların da temsilcilikleri etkileyecek ve motive edecek politik gündemler oluşturulması yönünde calışmalar yapılması belirtildi.

30 Haziran da Viyana da yapılacak Merkezi yürüyüşe alanlarda katılmalıyız vurgusu yapıldı.

Öneri ve tartışmalar da sonra toplantı bitirildi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.