Ana Sayfa Avrupa Lozan’dan Cenevre’ye Efrîn uzun yürüyüşü başladı

Lozan’dan Cenevre’ye Efrîn uzun yürüyüşü başladı

LOZAN – 37 farklı ülkeden 200 isim ve Avrupa PARTİZAN temsilcilerininde yer aldığı 82 devrimci-demokratik kurum bileşenleri, İsviçre’nin Lozan kentinden Cenevre’ye yürüyüş başlattı.

Faşist Türk devletinin Efrin’e yönelik saldırılarını protesto etmek ve Efrin’e yönelik gerçekleştirilen işgal saldırılarının durdurulması talebiyle yapılan yürüyüş 5 gün sürecek.

Lozan'dan Cenevre'ye Efrîn yürüyüşü başladı

Avrupa Efrîn’i Sahiplenme Platformu, faşist TC diktatörlüğünün Efrin’e yönelik gerçekleştirdiği işgal saldırılarının durdurulması talebiyle; Rippone Meydanı’nda yer alan Lozan Antlaşması’nın imzalandığı binanın önünde yapılan basın açıklaması ile 22 kurum temsilcisinin de söz alarak konuşma gerçekleştirdiği yürüyüş başladı.

Aralarında Avrupa PARTİZAN temsilcileri  ve  demokratik kitle örgütü temsilcilerininde bulunduğu, siyasetçi, yazar, akademisyenlerden oluşan uzun yürüyüşün  bileşenleri, Lozan kentinden Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) binası önüne kadar yürüyecekler.

Yürüyüş süresince konaklama yapılacak noktalarda çeşitli panel ve konferanslar da düzenlenecek. Yürüyüş 16 Şubat günü Birleşmiş Milletler binası önünde yapılacak kitlesel miting ile son bulacak.

Yürüyüşe katılan isimlerden olan Lozan Belediyesi Başkan Yardımcısı David Payot da Kürtlere yönelik saldırıların derhal sona erdirilmesini istedi.

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise Kürtlerin vatanlarının 4 ayrı parçaya bölündüğü Lozan Anlaşması’nın imzalandığı binanın önünde olduklarını hatırlatarak, Kürtlerin mücadelesinin bu anlaşmayı hükümsüz kıldığını belirtti.

Yine Türkiye’nin Efrin’e saldırıp, buraya cihatçı grupları yerleştirerek bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi hedeflediğine dikkat çeken Hatip Dicle de  “Türkiye’de yaratılan savaş histerisiyle milletçi kesimlerin mobilize edildiğini ve  faşizmin kurumsallaştırılmak istendiğini ” söyledi.