Ana Sayfa Avrupa Madımak`ta katledilenler Nürnberg`de anıldı !

Madımak`ta katledilenler Nürnberg`de anıldı !

NÜRNBERG :25. Yılında Madımakta ateşte semaha duran Pir Sultan Abdal’ın yürekli yoldaşlarını anmak için, Nürnberg AKM üç günlük etkinlik düzenledi.

6 Temmuz 2018 Cuma günü 25 yıl Önce Sivas Madımakta vahşice katledilen 33 Aydın,Sanatçı Nürnberg Villa Leon Kültür evinde düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Yeşiller partisi ve Nürnberg AKM`nin düzenlediği anma etkinliğine kalabalık kitle katıldı.
02 Temmuz 1993 Sivas Madımak katliamına dikkat çekmek ve katledilenleri anmak için düzenlenen etkinlikte Bündnis 90/ Yeşiller Milletvekili Claudia Roth bir konuşma gerçekleştirdi. Aziz Nesin i yakınen tanıdığını belirten Claudia Roth, Türkiyede devletin ve günümüzde de Erdoğan iktidarının Alevilere, Kürtlere ve  demokratik muhalefete karşı baskıcı uygulamalarına dikkat çekti. “Alman Merkel Hükümeti hala Türkiye ye silah satmaya devam ediyor. Tüm Dünyada hak ihlallerine ve artarak gelişen ırkçı ve ötekileştirici politikalara karşı durmalıyız. Kültürler arası köprü oluşturmalıyız” dedi.

Kültür ve İnsan Hakları konulu düzenlenen Programda Yeşlller Partisi Eyalet milletvekili Verena Osgyan ve Nürnberg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Cengiz Şahin de birer konuşma gerçekleştirdiler. Etkinlikte AKM başkanı Cengiz Şahin, Milletvekillerine Pir Sultan Abdal`ın direnişini simgeleyen biblo hediye etti.

Yapılan konuşmalarda Sivas Madımak Katliamının 25.Yılında yakılarak katledilenler anıldı ve Kültür boyutuyla irdelendi. Etkinliğin  Kültür Bölümünde  Pir Sultan`dan deyişler ve Nazım Hikmet gibi Şairlerin şiirleri almanca seslendirildi. Madımak katliamından görüntüler sinevizyonda yansıtıldı.

Kültürel programda Saz ustası Yusuf Çolak,Boran Çolak ( piyanist),Tekin Ateşli Tekin Perküsyonist),Tuğçe Önal (Gitarist),Hüsniye Dirican (Sunucu),Dr. Alican Dirican ( Slayt)  katkılarıyla yer aldılar.Program kalabalık kitle tarafından dikkatle dinlendi.

Anma etkinliğine Partizan ve Halk Cephesi taraftarlarıda katılarak destek verdiler. Etkinlikte Partizan taraftarları Yeni Demokrasi Gazetesinin son sayısının dağıtımını gerçekleştirdi.

AHM-Nürnberg