Ana Sayfa Haberler NEWYORK’TA YANGINLARDAN DOGDUK…. EFRİN’E MEŞALE OLDUK.

NEWYORK’TA YANGINLARDAN DOGDUK…. EFRİN’E MEŞALE OLDUK.

Zürih 8 Mart Etkinliği:

1857 ….Newyork kadınlar ağır koşullar altında çok düşük ücretlerle çalışıyor. Ve bunun için bir şeyler yapmak gerekiyor. 40.000 kadın dokuma işçisi uykusuz, 40.000 dokuma işçisi kadın çalışıyor ama doymuyor. Koşullar her gecen gün dahada kötüleşiyor artık dayanılmaz hal alıyor.

Kadın işçilerin artık tahhamül gücü kalmıyor. Ve bir grev örgütleniyor, „daha iyi çalışma koşulları, 10 saatlik iş günü ve eşit işe eşit ücret“ istiyor kadınlar. Ama biliyorlar direnmek gerek ağır bedeller gerek çıkan olaylarda bir fabrikada şüpeli bir şekilde çıkan yangın sonucu 129 tekstil işçisi kadın yasamını yitiriyor.

… Clara Zetkinin Enternasyonale baglı ikinci Sosyalist Kadınlar Konferansında sundugu öneriyle her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak anılmaya başlanır.

8 Mart günümüzde burjuvazinin lanse ettigi gibi bir kutlama günü degildir. 8 Mart toplumlar tarihinde ilk ezilen olan kadının, her dilden, her renkten ayırt etmeksizin bir araya gelerek ortak talep istem ve sisteme olan öfkelerini dile getirdikleri alanlar oldu ve olmaya devam edecek.

8 Mart vesilesi ile her yıl oldugu gibi bu yıl da, İsviçre’nin Zürih şehrinde binlerce kadının ayak sesleri sloganlarına eşlik etti. 10 Mart 2018 tarihinde Hechplatzda toplanan kadınların dilindeki ortak slogan ise Efrin ve Efrinde direnen Kürt kadınlarıydı.

Bir çok kurumun katıldıgı yürüyüş kortejinde Partizan Kadınlarda yerini aldı. „Jin jiyan azadi“, „Biji Berxedana Efrine“ ,“Hoh die Enternasyonale Solidaritet“ vb sloganlar sıklıkla atıldı. Çoşkulu bir şekilde süren yürüyüşe polisin tahammülsüzlügü, miting alanına pankart asmak isteyen kadınları gozaltina almasi ile sonuclandı.

Polisle kitle arasında yaşanan arbedede, Polis biber gazı kullanarak kitleyi dagıtmak istedi. İki kadın eylemcinin gözaltına alınması sonucu yüzlerce kadın Kanton Polisinin önündeki Anayolu trafige kapatarak arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi. Polisle yapılan görüşmelerin ardından ifadeleri alındıktan sonra kadınların bırakılacagı bilgisi üzerine kitle dagıldı.

Bir kez daha gördük ki, dünyanın neresinde olursak olalım sokagın adı isyan.. karşıtı baskı ve gözaltı olsada. Aslolan, direniş, direniş, direniştir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.