Ana Sayfa Avrupa NSU Davası Karar Duruşmasında Antifaşist Protesto!

NSU Davası Karar Duruşmasında Antifaşist Protesto!

NSU Davası Karar Duruşmasında Anti-Faşist Protesto!

Almanya: Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen NSU “Nasyonal Sosyalist yer altı örgütü” davasında Antifaşist, devrimci ve demokratik kurumlar sabahın erken saatlerinden itibaren yüksek eyalet mahkemesi önünde NSU davasının 4 yıl ve görülen 400 mahkemeden sonra Beate Zschäpe`ye tek fail olarak cezanın kesilmesini protesto ediyorlar. NSU`nun işlediği cinayetlerin üç kişinden oluşan bir hücre örgütü olmadığını ve bu üç kişiye yardım yataklık eden diğer iki şahıs ile açıklanmasının devletin kurumsal ırkçılık politikaları üzerinden kendi içerisindeki Neo-Nazi yapılanmasının üzerine kapatmak için kurulmuş bir dava planı olduğuna dair ise ciddi tepkiler sürmeye devam ediyor.

Mahkeme önünde NSU cinayetleri mağdurlarının ve aynı zamanda Almanya Komünistler Davası olarak bilinen TKP/ML üyesi ve destekçisi olmakla suçlanan Devrimcilerinde avukatından olan antifaşist Axel Hoffman ise “bu kararı bir facia olmakla birlikte, NSU ve benzeri terrorist yapıları daha da cesaretlendiren ve önlerini açan bir karar olduğuna değindi. Bu açıdan Beate Zschäpe`nin cinayetleri işleyen tek fail olarak gösterilmesi, ancak 1998 yılından 2011 yılına kadar NSU`ya silah temin eden, maddi yardımda bulunan ve barınma olanağı yaratan diğer iki kişi ise sadece suç cezası çerçevesinde 2 yıl 6 ay gibi hafif bir ceza çarptırılmışlardır. Son olarak Komünistler Davasından örnek veren Axel Hoffman sol, devrimci ve yada islami motifler üzerinden gerçekleşen hiç bir davada cezaların bu kadar hafif olmadığını belirterek, yargının ve Alman devletinin Faşist örgüt ve bireyleri tam da bu şekilde koruyarak onun önünü açan bir pratik politika izlediğini ifade etti. Bu açıdan öfkeli olduğunu belirten Hoffman, antifaşist mücadele emek isteyen zor bir mücadeledir ve şu ana kadar antifaşist güçlerin başarılı çalışmaları ile bu davada faşist iç yapılanmanın ve onun örgütlü ağının onlarca(en az 300 kişi) kişiden oluştuğunun ispatlandığını ve bunun başarılı örgütlü antifaşist çalışmanın sonucunda gerçekleştiğini ifade ederek, adaleti sağlayacak olan kendi öz gücümüzdür diyerek herkesi antifaşist mücadeleye omuz vermeye çağırdı”.

Antifaşist Miting`de Vatan Partisi ve Türkiye Gençlik Birliği gibi faşist gruplardan provokasyon girişimi:

Miting ve diğer eylemliklerini örgütleyen antifaşist platform, öncesinde aldığı kararla her türlü ulusal bayrağı eylemliklerde istemediğini kamuoyuna ve miting başlarında ifade etmesine rağmen, mitingin ilerleyen saatlerinde faşist bir grup Türk bayrağı ve Mustafa Kemal bayrağı açarak ırkçı/faşist bir provokasyonda bulundu. Bayrakla birlikte, devrimci, komünistlere, Kürtlere ve çeşitli milliyetleri aşağılamaya çalışan ve faşist sloganlar atan bu grup devrimci kurumlar tarafından protesto edildi. Kahrolsun faşist Kemalist diktatörlük sloganlarıyla karşılık veren devrimci gruplar platform ile birlikte Türk bayrağını kapattırarak provokasyonu engellemiş olduğu gibi, antifaşist müdahale ile mitingin devam edebilmesini sağladılar. Miting akşama kadar çeşitli konuşma ve sanatsal bölümlerin sunumuyla devam edecek. Akşam saat 18:00 de ise yüksek eyalet mahkemesi önünden başlayacak kitlesel bir antifaşist yürüyüş gerçekleşecektir. Miting`de bulunan ATIGF üyeleri de akşamki yürüyüş için hazırlıklarına devam ediyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.