Ana Sayfa Kadın Nürnberg ve Ulm`de 25 Kasım Etkinlikleri…

Nürnberg ve Ulm`de 25 Kasım Etkinlikleri…

NÜRNBERG: 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü vesilesiyle Nürnberg Kadın Platformu bileşenlerinin katıldığı bir Miting gerçekleştirildi.
25 Kasım Etkinlikleri...
25 Kasım Etkinlikleri…
Weisserturm meydanında toplanan Kadın örgütleri Dünyada Kadınlara yönelik baskı, şiddet, sömürü ve tacize karşı mücadele çağrısı yapan konuşmalar gerçekleştirdiler. Nürnberg Kadın Platformu bileşenlerinden MOR-KIZIL KOLEKTİF`in çağrıcı ve düzenleyici olarak katıldığı Miting`de MOR-KIZIL KOLEKTİF adına almanca bir konuşma gerçekleştirildi.
25 Kasım Etkinlikleri...
25 Kasım Etkinlikleri…
 Konuşma ardından “Jin, Jiyan Azadı” sloganı haykırıldı. Pankart, bayrak ve dövizler açıldı, bildiriler dağıtıldı. MOR KIZIL KOLEKTIF`in hazırladığı Şiddet gören Kadınların fotoraflarının yer aldığı Dövizlerden oluşan sergi, medya ve basının olduğu kadar kent merkezinde bulunan kitlenin de  ilgisini çekti.
Miting saat 15.30 civarında sonlandırıldı.
ULM : MOR-KIZIL KOLEKTİF, HDK-A, SKB, TJK-E, SYKP, ADKH, Yeni Kadın, MLPD, Rebell, ve Anadolu Federasyonu Ulm’dan Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı, şehir merkezinde gösteri yaptılar.
25 Kasım Etkinlikleri...
25 Kasım Etkinlikleri…
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla, tüm dünyada olduğu gibi Ulm’da da kadınlar meydana çıktı. Ulm’lu örgütlenmelerden Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Ulm Kadın Meclisi Girişimi, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi, Marksist Leninist Parti Almanya (MLPD), Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) ve Yeni Kadın, Alman Gençlik Örgütü Rebell, Mor-Kızıl Kolektif ve Anadolu Federasyonu tarafından oluşturulan Kadın Platformu Ulm tarafından düzenlenen etkinlik, kötü hava koşullarına rağmen, şehir merkezinde Münsterplatz’da coşkuyla gerçekleştirildi.
25 Kasım Etkinlikleri...
25 Kasım Etkinlikleri…

Etkinlikte açılan pankart ve dövizlerde kadına yönelik şiddet ve erkek egemen anlayış protesto edildi. Almanca olarak yapılan konuşmalarda, Avrupa’da ve Türkiye’deki kadınların durumuna değinilirken, özellikle Avrupa’daki Türkiyeli kadınların ayrıca göçmen ve azınlık olmaktan dolayı daha ağır koşullarda yaşamak zorunda bırakıldığı anlatıldı.
Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da artan kadın cinayetleri de konuşmalarda geniş yer aldı.Gerçekleşen müzikal sunum ardından Platformun ortak bildirisi okundu. Bildiride; “hergün devlet,erkek ve sistem tarafından desteklenen ve beslenen tüm şiddet biçimlerine karşı mücadeleyi yükseltmeliyiz” vurgusu yapıldı. Eylemde MOR-KIZIL KOLEKTİF`in 25 Kasım ile ilgili yayınladığı bildiri okundu.