Ana Sayfa Avrupa Nürnberg`de “2019 Yeni Mücadele Yılına Merhaba” etkinliği düzenlendi

Nürnberg`de “2019 Yeni Mücadele Yılına Merhaba” etkinliği düzenlendi

NÜRNBERG: 31 Aralık akşamı, Partizan Nürnberg tarafından organize edilen, Güney Almanya Partizan taraftarlarından da katılımların olduğu “2019 Yeni Mücadele Yılına Merhaba” etkinliği düzenlendi.

Alman devrimci örgütlerinden KPD-Aufbau lokalinde düzenlenen Yeni Yıl Etkinliği, tüm dünyada ve Türkiye`de devrim, sosyalizm ve komünizm mücadelesinde yitirilenler için saygı duruşuyla başladı.

Etkinlikte; Partizan ve Yeni Demokrasi Gazetesi temsilciliği adına  geride bırakılan 2018 yılı, genel siyasal değerlendirmelerle özetlendi.

Yapılan konuşmada, emperyalist barbarlığın aralarındaki pazar dalaşından kaynaklı, çıkarttıkları bölgesel savaşlarla ve işgallerle ezilen halkların sefaletinin arttığı, göç ve sürgünlerde onbinlerce insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekildi. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Maoistler tarafından Hindistan,Filipinler, Peru, Brezilya vb. sürdürülen ve gelişme ivmesi gösteren mücadeleler yanında, Fransada sarı yelekliler eylemi ve sokağa yansıyan tüm direniş eylemleri selamlandı.

Türkiyede faşist diktatörlüğün AKP ve Tayyip Erdoğan eliyle sürdürdüğü, Kürt ulusuna yönelik baskı ve milli zulüm siyasetinin artarak devam ettiği, işçi ve emekçi haklarının budandığı, muhalif toplumsal kesimlere yönelik sindirme ve tutuklama furyasının devam ettiği, hapishanelerde devrimci tutsakların baskılara karşı direndiği, Türk devletinin Suriye Kürdistanı Rojova`ya dönük işgal saldırılarıyla, katliamcı künyesine yeni katliamlar eklediğine vurgular yapıldı.

1 yıldan beri yayın hayatını sürdüren Yeni Demokrasi gazetesinin daha güçlü şekilde sahiplenilmesine yönelik çağrı yapıldı.

Ardından TKP/ML tarafından ulaştırılan mesaj kitleye sunuldu. Mesajda; Sürecin sorunları ve devrimci görevlerine dikkat çekildi. Sınıf mücadelesinin artan görevlerine sahip çıkılması ve örgütlü çalışmaya daha güçlü katılım çağrısı yapılarak; 2018 yılı ve öncesinde Proletarya Partisi saflarında sağ tasfiyeci reformist  hizibin dedikodu, ihbar, yalan bilgi yayma, manipülasyonlar  ile tabanda yarattıği güvensizliğe karşı durularak ve savaş bölgesinden silahlarını gömerek kaçma pratiğine karşın, İbrahim Kaypakkaya`nın komünist çizgisinde yürüyen ve her koşulda mücadeleyi Parti önderliğinde sürdürenlere ve partiye sahip çıkanlara selam olsun denilerek, gerçeklerin devrimci ilkelere bağlı kalarak savunulduğu, safların ve kitle ilişkilerinin derlenip toparlandığına dikkat çekildi.

MOR KIZIL KOLEKTİF adına yapılan sunumda ise, Kadına yönelik  erk şiddetine, devlet baskılarına , katliamlara değinildi. Dünyada Kadınların direnişleri selamlanarak, devrim ve sosyalizm mücadelesine çağrılar yapıldı.

Ocak ayında gerçekleşecek olan;  13 Ocak Berlin LLL yürüyüşüne, 19 Ocak Hrant Dink Nürnberg anmasına ve 27 Ocak Parti ve devrim şehitleri Stuttgart anmasına katılım çağrıları yapıldı ve etkinlikler duyuruldu.

Siyasal konuşmalar ardından kültürel bölüm başlatıldı. Çekiliş, Müzikal yarışmalar yapıldı ve Halaylar çekildi.Halk türküleri yanında devrimci kavga türküleri ve şiirler okundu Katılanların beğenisini toplayan, sıcak, samimi bir ortamda geçen “2019 Yeni Mücadele yılına Merhaba” etkinliğine, Partizan taraftarları ve dostlarından oluşan 40 kişiyi aşkın insan katıldı.

AHM/ Nürnberg