Ana Sayfa Haberler ODTÜ işçileri: “Toplu sözleşme hakkımız söke söke alırız”

ODTÜ işçileri: “Toplu sözleşme hakkımız söke söke alırız”

ODTÜ Rektörlüğü binası önünde toplanan işçiler, kadroya geçişle birlikte kaybettikleri toplu iş sözleşmesi haklarını geri istediler.

“Köle değil işçiyiz hakkımızı isteriz” ve “Toplu sözleşme hakkımız söke söke alırız” sloganlarıyla Devrim Stadyumu’ndan rektörlük önüne yürüyen işçiler, talepleri gerçekleşene kadar mücadele edeceklerini belirtti.

İşçiler kadroya geçiş sürecinden sonraki ana taleplerinin kadronun gerekliliklerinin yapılmasını istedi. Toplu sözleşme haklarını almak ve enflasyon zamlarından da yararlanmak istediklerini vurgulayan işçiler mücadele etmekte kararlı olduklarını vurguladı.

DİSK Genel İş Ankara 2 Nolu Şube adına yapılan basın açıklamasında şu talepler dile getirildi:

“İşçilerin talepleri, kamuya geçişi yapılan işçiler için KHK ile getirilen sendikal hak kısıtlamalarının kaldırılması, toplu sözleşme sürecinin bir an önce işletilmeye başlanması, bu süreçte YHK kararı ile yapılan yüzde 4 artışın 2018 enflasyon oranı kadar artırılmasıdır. Kadroya geçişle birlikte kaybettiğimiz toplu sözleşme hakkımızı ve YHK tarafından verilen yüzde 4’lük zam oranlarının güncellenmesini istiyoruz.”