Ana Sayfa Haberler Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’ne gece baskını ve gözaltılar.

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’ne gece baskını ve gözaltılar.

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin İstanbul Beyoğlu’da bulunan merkez binası ve gazetenin basımının yapıldığı matbaa gece yarısı polis tarafından basıldı. Özel harekat polisleri tarafından gece saat 00.30 sıralarında yapılan baskınlarda binalar arandı. Ve ardından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) Gazeteye el koyduklarını açıkladılar.

Bunun üzerine gazete muhabiri Cansu Pişkin bilgi almak üzere gittiği gazete bürosunda TMSF görevlisi olduğunu söyleyen bir kişi bulunuyordu. TMSF görevlisi olduğuna dair kimlik göstermeye ve bilgi vermeye yetkisi olmadığını söyleyerek:“Bana öyle bir yetki verilmediği için gösteremiyorum belge. TMSF’den gerçek yetkilileri bekliyorum. Ben gözlemci olarak buradayım. Ne zaman geleceklerini bilemiyorum, belki gün içinde ama saate ilişkin bilgi veremiyorum.” 

 

İHD İstanbul şubesinden basın açıklaması

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi, baskın ve kayyum atanması üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul şubesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına, HDP İl Eş Başkanı Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, HDK Eş ascüsü Gülistan Kılıç Koyçiğit, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın İş’ten Alptekin Babaç, DBP, Yakayder, ESP İstanbul İl Örgütü, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, ÖHP, gazete çalışanları, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi katıldı.

İHD İstanbul Şube Genel Başkanı Gülseren Yoleri, “Yine kabul edilemeyecek bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Dün gece yapılan polis baskını sabaha kadar devam etti. Gazeteye gelen çalışanlar içeriye alınmadı buraya gelemezsiniz diye uzaklaştırıldı. Matbaa çalışanları ile birlikte 9 kişi gözaltına alındı. Matbaa çalışanlarının gazete ile ilişkilendirilmeye çalışıldığı bir durum. Derneğimize sabah saatlerinde yapılan başvurulara göre başka bir şehirden de eski matbaa çalışanının gözaltına alındığı söyleniyor. İHD olarak hukuksuz uygulamalara karşıyız. Bu hukuksuz uygulama kabul edilemez. Sadece basın özgürlüğü değil, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne de saldırı söz konusu” şeklinde konuştu.

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi ve Gün Matbaası’na yapılan baskın kapsamında gözaltına alınan ve isimleri netleşenler şöyle: Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar, Gün Matbaası Sahibi Kasım Zengin, matbaa çalışanları Erdoğan Zamur, Kemal Kurt, Musa Kaya, Cemal Tunç, Kemal Daşdöğen, İrfan Karaca, Mehmet Emin Sumeli, matbaanın eski çalışanı Diyarbakır’da gözaltına alınan Uğur Selman Kelekçiler.