Ana Sayfa Avrupa Partizan Eğitim – Tatil Kampı yoğun katılımla ve siyasal çalışmalarla devam...

Partizan Eğitim – Tatil Kampı yoğun katılımla ve siyasal çalışmalarla devam ediyor

Partizan tarafından Yunanistan’da bu yıl ikincisi düzenlenen Eğitim ve Tatil Kampı yoğun katılımla ve siyasal çalışmalarla devam ediyor. 21 Temmuz’da başlayan ve 08 Ağustos tarihine kadar sürecek olan Kampa şimdiye dek 160 civarında katılım oldu.

Kolektif yaşamın ve paylaşımların gerçekleştiği kampta eğitimler, sohbetler, spor aktiviteleri, geziler yapılmakta olup kamp dolu dolu geçmekte, yoldaşlık ilişkileri pekiştirilmekte ve kampa yeni katılanlarla dostluklar geliştirilmekte.

MOR KIZIL KOLEKFTİFİYİZ, EZİLEN KADINLARIN İSYANCI SESİYİZ!

28 Temmuz Cumartesi günü Partizan Tatil ve Eğitim Kampında, MOR KIZIL KOLEKTİF’li kadınların öncülüğünde genel kitlenin katılımıyla 5 çalışma grubu oluşturuldu. 2 gün süren Workshop çalışmalarında süren kolektif tartışmalarda “Nasıl bir kadın örgütlenmesi ve çalışması” konulu tartışmalar ve düşünceler tartışıldı. Grupların yaptığı tartışmalardan çıkan sonuçların sunumları, grup sözcüleri tarafından gerçekleştirildi. Sunumlar sonrası ortaya çıkan sonuçlara dair tartışmalar yapıldı, kadın çalışmasında nelere öncelik verilmesi gerektiği ve hangi siyasal perspektifle ele alınması gerektiğine dair öneri ve tartışmalarla çalışma zenginleştirildi.

Partizan Eğitim ve Tatil Kampı’nda gençlik faaliyetleri etkin biçimde sürüyor

Yoğun bir gençlik katılımının olduğu kampta eğitim çalışmaları ve kültürel etkinlikler oldukça verimli geçiyor.

KKE/ML Gençliği ve PARTİZAN Kamp Buluşma Etkinliği coşkuyla gerçekleştirildi. Partizan tarafından “Yaşamı ve emeği yoldaşça kolektifleştirmek için; Partizan eğitim ve tatil kampında buluşalım” şiarıyla Yunanistan’nın tarihi şehirlerinden Nafplio’da gerçekleşen kampın önemli bir etkinliği de, KKE/ML gençliği ile yapılan ortak etkinlikti. Üç yüze yakın bir katılımla yapılan ortak etkinlik, Türkiye ve Yunanistan’da siyasal durum, Türk ve Yunan devletinin siyasal ve ekonomik ilişkileri, geliştirilen şovenizm ve faşizme karşı mücadele yöntemimiz, iki ülke halklarının mücadele perspektifi ve dayanışma konusu ekseninde Partizan ve KKE/ML gençliği tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

Ayrıca, Partizan Gençlik İnisiyatifi/MLM ile KKE/ML gençlik tarafından bir futbol turnuvası gerçekleştirildi. Kadın ve erkek yoldaşların birlikte kurduğu takımların müsabakalarıyla başlayan etkinlik, karşılıklı yoldaşlık ilişkileri ve dayanışma duygularıyla sürdürüldü.

PGI / MLM’li gençlerin, “Karl Marx”, “50. Yılında 68 Hareketi”, “İbrahim Kaypakkaya ve Komünist Parti” konularında workshop(çalışma grupları) şeklinde yaptıkları hazırlıklardan, bugün 200. doğum yıldönümünde Karl Marx’ın yaşam ve mücadele biyografisini anlatan bir sunum gerçekleştirdiler. Sunum ardından kitlesel şekilde ” Genç Marx” filmi kitlesel şekilde izlendi ve film hakkında kritikler yapıldı.

Yaşasın halkların kardeşliği

Ayrıca Partizan Tatil Kampı çerçevesinde kamp bölgesine yakın yaşanan yangın felekatine yönelik bir dayanışma kampanyası başlatıldı. İlk başta halkın maddi zararına destek sunmayı amaçlayan kampanya katılımcılardan bağış toplanarak devam etti. Partizan Avrupa‘nın yaptığı açıklamada’da dayanışma amaçlı kampanyanın devam edeceği, halktan çoluk çocuk bir çok kişinin ölümü ile sonuçlanan bu felaketin tek sorumlusunun halkın güvenliği için hiçbir yatırım yapmayan Yunan devletinin ta kendisi olduğunun altı çizildi. Ayrıca Türkiye’de yükseltilmek istenen şövenist akımın bu konu hususundaki yaklaşımana da dikkat çeken açıklamada egemenlerin rekabet ve düşmanlıklarının halkların kardeşliğini bozamayacağını söyleyerek tüm kamuoyunu desteğe çağırdı.

Partizan Eğitim ve Tatil Kamp’ında kadınların, gençlerin gerçekleştirdiği etkinliklerin yanısıra, önümüzdeki günlerde DKÖ Anlayışımız ve  seçimler sonrası Türkiye’de siyasal gelişmelere dair paneller gerçekleştirilecek.