Ana Sayfa Avrupa PARTİZAN: YANGIN MAĞDURLARININ ACISI ACIMIZDIR!

PARTİZAN: YANGIN MAĞDURLARININ ACISI ACIMIZDIR!

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın kuzey bölgesinde, orman yangınları nedeniyle 74 kişinin yaşamını yitirmesi üzerine, Partizan Tatil ve Eğitim Kamp Komitesi yazılı bir açıklama gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamanın tam metni:

YANGIN MAĞDURLARININ ACISI, ACIMIZDIR!

Yunanistan’ın başkenti Atina çevresinde başlayan orman yangınında 74 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce insan yaralandı. Ve hala kayıplar konusunda bir belirsizlik söz konusu.

Doğa “felaketleri” bu katliamda görüldüğü gibi sadece doğanın gazabı değil. Bu aynı zamanda sömürücü sistemin tedbir almayan, halkın yararına hizmet etmeyen, onların canına kıymet vermeyen, doğayla mücadele olanakları yaratmayan, teknolojiyi bu şekilde kullanmayan konumlanışından da kaynaklanmaktadır. Bu durum bir doğa olayının adeta bir katliama dönüşmesine neden olmuştur. Acı, çile, ölüm, göz yaşı bu kez büyük bir felaketle Yunan halkını bulmuştur. Onlarca insanın ölümü, yüzlercesinin yaralanması ve binlerce insanın yaşadığı mağduriyet tüm dünya halklarının acısı, çilesi ve üzüntüsü olmuştur.

Yunanistan doğa felaketlerine müsait iklim koşulları, Coğrafi şartlara sahiptir. Bir kez daha görülmüştür ki Yunan devleti ve egemen sınıfları bu gerçekliğe göre şekillenmemiştir. Avrupa Birliği ve Troyka ile işbirliği içinde Yunan halkını cendereye alan Yunan egemen sınıfları, halkın yaşadığı felaketler karşısında ki üzüntüleri göstermeliktir, sahtedir. Avrupa Birliği, Türkiye vb bilumum devletlerin gösterdiği duyarlılık ise riyakarlık ve sahtekarlıktır. Halkın açısını ancak dünyanın diğer ezilen halkları anlayabilir ve paylaşabilir.

Türk devleti ve Yunan devleti arasındaki gerginlik ve oluşan şovenizmin etkisi ile sosyal medyada “Yangına” sevinen paylaşımlar söz konusudur. Bu mide bulandırıcı şovenist yaklaşımlar Türk devletinin izlediği politikasının sadece bir sonucudur. Bu durum iki kardeş halkın acıyı paylaşma, dayanışma duygusunu zehirleyemeyecektir. Bu şovenist histeri dayanışma ruhu ile parçalanacaktır. Faşist Türk devleti geçmişte T. Kürdistanı’nda köyleri, ormanları yakarken benzer bir şovenist histeri içerisine girilmiştir.

Bizler devletlerin ve egemen sınıfların bu türden olaylar vesilesiyle şovenizmi kabartmasını, Türk ve Yunan halkı arasındaki düşmanlığı büyütmesini engellemek için elimizden gelen her türlü mücadeleyi yürütmede kararlıyız. Yunanistan’ın Nafplion kentinde gerçekleştirdiğimiz Partizan Tatil Kampımızın tüm programını bu felaketin yarattığı duruma göre planlama kararı alınmıştır. Bu bağlamda Türk, Kürt uluslarından ve çeşitli milliyetlerden Türkiye halkının mücadeleci örgütü olarak Kampımızda yangında mağdur olanlar için dayanışma kampanyası başlatma kararı alınmıştır.

Partizan Kamp Komitesi olarak Yunan halkının acısını paylaşıyor ve devrimci duygularla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz.

PARTİZAN TATİL VE EĞİTİM KAMP KOMİTESİ

25.07.2018