Ana Sayfa Haberler Polonya’da Kadınlar Kürtaj Yasasını Protesto Etti

Polonya’da Kadınlar Kürtaj Yasasını Protesto Etti

VARŞOVA- Polonya’da binlerce kadın, hükümetin kürtaja kısıtlama getiren yeni yasa tasarısını protesto etti.

İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) önünde  yapılan protestoya binlerce Kadın katıldı.

Polonya'da kadınlar kürtaj yasasına karşı yürüdü-2

Varşova’da Polonya Parlamentosu önünde bir araya gelen binlerce kadın hükümet karşıtı sloganlar atarak tasarıyı protesto etti. Kadınlar daha sonra ellerinde taşıdıkları “Dayanışma bizim silahımız”, “Doktor istiyoruz, misyoner değil” yazılı dövizlerle iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) Nowogrodzka sokakta bulunan genel merkez binasına yürüdü.

Yürüyüş sonrası PiS Genel Merkezi önünde basın açıklaması yapan kadın örgütleri, iktidar partisini kilisenin isteklerine boyun eğerek kadınların hayatını cehenneme çevirmekle suçladı. Bedenleri üzerinde yalnızca kendilerinin karar verebileceklerini belirten kadın örgütleri, iktidar partisinden ellerini bedenlerinden çekmesini istedi.

Kürtaja karşı en katı yasalara sahip Avrupa ülkelerinden biri olan Polonya’da kürtaj, sadece fetüsün yaşamı risk altında olduğunda, kadının sağlığı tehlikede olduğunda ya da gebeliğin cinsel saldırı ile ensest ilişki yoluyla olduğunda izin veriliyor.

Kürtajın tamamen yasaklama girişimlerinin gerçekleştiği 2016 yılından sonra siyah giyinen kadınlar tarafından ülke genelinde protestolar düzenlenmişti.

Protestoların ardından hükümet bu girişimini sonlandırma kararı almak zorunda kalmıştı.

Son önerilen yasa tasarısı ise kadının sağlığına tehdit oluşturması veya gebeliğin cinsel saldırı sonucu olması durumunda kürtaja izin veriyor, ancak doğuştan gelen hastalığa sahip fetüsün aldırılmasını yasaklıyor.