Ana Sayfa Avrupa REiMS EFRiN COLLECTiF’DEN EFRiN iÇiN DESTEK EYLEMİ

REiMS EFRiN COLLECTiF’DEN EFRiN iÇiN DESTEK EYLEMİ

REiMS EFRiN COLLECTiF’DEN  EFRiN iÇiN DESTEK EYLEMİ

Fransa Komünist Partisi, Fransa Sosyalist Partisi-Reims, Partizan, işçi sendikaları ve Reims Demokratik Kürt Kültür Merkezi’nin oluşturduğu Efrîn Kolektifi, kentte bir çadır kurarak Efrîn işgaline tepki gösterdiler.

Eylem saat 10.00 ile 18.00 arasında planlandı. Efrîn’deki direnişi selamlayan eylemciler, Türk devletinin işgal saldırıları ve katliamları karşısında duyarlılık oluşturmak için bildiri dağıttı, imza topladı.  Toplanan imzalar Fransa Meclisi’ne gönderilecek. Çadıra ilginin yoğun olduğu gözlemlenirken, eylemciler ırkçı faşist provokasyonlara da maruz kaldı.

Ezilen Kürt ulusunun dört parçada yaşadığı zulüm, yok sayma, asimilasyon, imha ve katliamın devamı olarak , Afrin işgaline Avrupa devletlerinin üç maymunu oynayan suskunluğunu teşhir etmek ve kınamak için bildiri dağıtılmış imza toplanılmıştır.  Toplanan imzalar Fransa cumhurbaşkanlığına şikayet dilekçesi ile birlikte yollanacak.

PARTiZAN’ında arasında bulunduğu Collectif Reims’in en kalabalık meydanlarından Place D’erlon önünde sabah 9h00 çadır kurulmuş akşam saat 18h00 kadar devam etmiştir.  “STOP  A L’INVASİON D’AFRİN PAR L’ETAT TURC” ( Türk devletinin Efrin’deki işgaline dur !)  Pankartının yanı sıra Partizan ve YPG filamaları çadıra asılmıştır.

Eylemlilikte bildiri dağıtımı sözlü anlatımlarla güçlendirilerek imza toplanılmış dayanışma büyütülmüştür. Görsel olarak canlı ve dikkat çeken eylemlilik franzıların yoğun ilgisini çekmiştir.  France Bleu, Union, Hebdo vendredi France 3 CA kanal ve gazetelerinide raportaj yapmıştır.

Yeni Demokrasi gazetemizin dağıtımınında yapıldığı eylemliklik, Birkaç kez provakatörlük girişimleri olmasına rağmen  belirtilen saatler içinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Bizler dün nasıl Kobanê’de Kürt halkının mücadelesinin yanında olduysak, bugünde Efrîn işgal edilmesine karşı çıkacak Kürt halkının yanında olacağız. Hiçbir askeri güç Kürtlerin ulusal haklarını, tarihsel haklılığını ortadan kaldıramaz.

“Efrîn yalnız değildir”

Efrin’de Askeri İşgale Son!

Reims Afrin Collectifi

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.